site.btaГеорги Георгиев: Агенцията по кадастъра ще бъде активен партньор в борбата с имотните измами


Изпълнителният директор на АГКК предложи конкретни мерки за превенция
„Агенцията по геодезия, картография и кадастър подкрепя инициативата за превенция и намаляване на имотните измами и ще бъде активен партньор в този процес“. Това заяви на среща, инициирана от Министерство на правосъдието по темата, изпълнителният директор на АГКК Георги Георгиев. Той посочи конкретни мерки, които могат да ограничат имотните измами, като на първо място е свързаността на различните регистри. В тази връзка Георгиев обясни предимствата на внедрената изключително съвременна информационна система на АГКК - КАИС, с която на практика процесите са автоматизирани и ролята на потребителите е строго фиксирана съобразно техните правомощия - нотариус, ЧСИ, правоспособно по кадастър лице, интернет потребител и др. Чрез електронната автентикация се постига управление на достъпа по електронен път с ясен профил на потребителя, което представлява добър модел, приложим и за други системи и регистри, за да се осигури контрол и прозрачност при достъпа до данни.
Той предложи и друга мярка, която бързо може да бъде въведена, но подлежи на допълнително обсъждане и прецизиране от правна гледна точка, а именно органите на реда да предоставят на Кадастъра информация за имоти, за които вече има оперативни данни за възможни нередности, така че при постъпване на заявление за издаване на скица/схема или за изменение на кадастралния регистър, служителят, обработващ преписката, имайки предварителната информация за имотите, да уведомява съответните органи, подали сигнала, за да могат да бъдат предприети превантивни действия.
Георгиев припомни, че Агенцията изпълнява законовите си правомощия, като регистратор на документи, но когато се случи измама, на практика е въвлечена, без да има компетентност или законово вменени отговорности. „Документите при нас са електронни и се обработват от колеги, които в голямата си част са инженери и други технически лица. За да придобиете представа за обема на извършваните изменения, на дневна база имаме около 1400 броя заявления за изменение в кадастралния регистър. Това на месечна база прави няколко десетки хиляди изменения, за които се грижат по-малко от 130 служителя“, обясни изпълнителният директор на АГКК.
Той посочи също, че вече е належащо да се активизира темата за създаването на имотен регистър. „Кадастралната карта на национално ниво е постигната на 98%. Добре е да се види на какъв етап е имотният регистър. Всички имоти в България, с изключение на около 2%, имат идентификатор, което е отлична основа за пълна автоматизация на процесите“, заключи изпълнителният директор на АГКК.
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина