site.btaНа първо четене парламентът прие да бъде отложена либерализацията на пазара на ток за битови потребители


Народното събрание одобри на първо четене два законопроекта за изменения в Закона за енергетиката – на "БСП-Обединена левица“ и на Има такъв народ“ (ИТН), и отхвърли законовите промени на "Възраждане". И трите законопроекта са свързани с отлагане либерализацията на пазара на електроенергия за битовите потребители, приета през есента на 2023 г. и отложена вече с една година през 2024 година.
Законопроектът на "БСП-Обединена левица“, приет със 154 гласа "за", без нито един "против" и 35 "въздържал се", предвижда отлагането да бъде с 2 години.
"Има такъв народ" предвиждат отлагане с 5 години , което бе прието със 157 гласа "за", един - "против" и 23 "въздържал се".
"Възраждане“ бяха записали 10 години отлагане на либерализацията на пазара на ток за гражданите, но законопроектът бе отхвърлен с 26 гласа "против" и 92 - "въздържал се. Подкрепиха го 72 народни представители.
Драгомир Стойнев, представител на вносителите от левицата и председател на парламентарната ѝ група, подчерта, че трябва да се вземе важно политическо решение, но отбеляза, че все още няма оценка на въздействието, а премахването на регулираните цени ще доведе до тежки социални проблеми, опасност от рязък скок на цените. Той посочи и липсата на яснота за точния механизъм за защита на домакинствата. Само когато се гарантира спокойствие, помощ на социално слабите, може да се направи тази стъпка, ако е задължителна, ако няма готовност – може и за по-дълъг срок да се отложи, посочи Стойнев.
Павела Митова, ИТН, председател на енергийната комисия, вносител на законопроекта на парламентарната група, изтъкна, че премахването на регулираните цени за битовите потребители ще доведе до негативни последици за тях, а в евродирективата не се посоча конкретна дата за либерализация. Никой не ни караше да правим това през плана за възстановяване, това беше глупаво решение на едно бивше правителство, добави тя. И отбеляза, че сега Министерството на енергетиката е успяло да договори с ЕК България да може сама да избира датата за либерализацията. Тя обяви, че ще бъде сформирана още днес работна група от всички политически партии в НС, за да се уточни какъв е механизмът, по който ще се осъществи тази либерализация, като бъде избран срок, различен от предлаганите в трите законопроекта, и той да бъде обвързан с мандатността на едно управление – 4 или 8 години.
Даниел Проданов от "Възраждане“, чийто законопроект беше отхвърлен, обясни, че либерализацията е предпоставка за ценови шок, според експерти, и би довела до тежки социални проблеми, ще постави хората в условия на трайна бедност. Според вносителите извеждането на свободния пазар на ел. енергия трябва да се случи в условията на устойчива пазарна стабилност. "Възраждане" предлагат общественият доставчик да продължи да доставя ток за регулирания пазар, което е ключово за домакинствата, като в същото време потребителите, които искат да излязат на свободния пазар, могат да го направят. Затова предлагаме отлагане до 2035 г. при запазване на настоящия вид и структура на настоящия регулиран пазар, посочи Проданов.
ГЕРБ-СДС ще подкрепи и трите законопроекта, заяви Красен Кръстев. Едно е сигурно, че либерализацията няма да е в ущърб на хората, увери той. От 1 юли т.г. ще има нов начин за определяна цената на тока за крайните снабдители, отново ще има фиксиране на цената за битовите потребители, изтъкна депутатът.
Радослав Рибарски заяви, че парламентарната група "Продължаваме промяната-Демократична България“ няма да подкрепи нито един от законопроектите. Според него либерализацията на едро най-вероятно ще се състои на 1 юли 2025 година, както е заложено. Либерализацията, направена по този начин, е опасна, миналата година я отложихме с година, за да станем уж по-готови, виждаме, че няма готовност, изтъкна той. И тази година, по думите му, в бюджета няма средства, които да подпомогнат периода на либерализация на едро. Дефинирането на енергийната бедност трябва да предхожда либерализацията на пазара на ток, смятат от ПП-ДБ. Управляващите явно не са постигнали окончателно решение какво ще се прави от 1 юли 2025 г., когато се планира либерализацията на едро, коментира още Рибарски. Според него и либерализацията, и планът за възстановяване се използват за политически нападки, нищо не се прави за разработване на компенсаторния механизъм, не са идентифицирани енергийно бедните.
Няма как при липсата на редовен кабинет да приемаме закони и подготвяме обществото за една реформа, за която нищо не се знае, отговори Драгомир Стойнев. ПП-ДБ считат, че може би държавата трябва да влезе в хаос, домакинствата да преживеят шок, защото така са обещали на ЕК, допълни той.
Станислав Анастасов декларира подкрепата на "ДПС-Ново начало" за предложените законопроекти, но подчерта, че е важно да не се позволи сметките за ток на хората да вървят нагоре, като в същото време правителството трябва да си свърши работата и да изпълни понятието за енергийно бедните с определено съдържание. "Зелената сделка" ни предоставя социалния климатичен фонд и ние трябва да се възползване от тези пари, изтъкна Анастасов. Ще следим внимателно какви стъпки се правят оттук нататък с искане за ясни гаранции, че цената на тока за бизнеса и за хората няма да се повиши, обяви депутатът.
Ремзи Осман, ПГ "Демокрация, права и свободи"-ДПС, посочи, че групата ще подкрепи и трите законопроекта. Първо ясно трябва да кажем, че досега правителствата не си свършиха работата, ако се обединим върху един реален срок, по-добър контрол върху Министерския съвет, ще се намери формулата за компенсация и с колко време да се отложи либерализацията, коментира той. Ако ползата от регулирания пазар е само да работи ТЕЦ-2 , не трябва да мислим за либерализация изобщо, подчерта депутатът. Нашата молба е в разумен срок да се помисли реално кога може да се приложи такъв текст, без да се отрази на бюджета на енергийно бедните, изтъкна Осман.
Радваме се, че ви "увряха" главите най-накрая за битовите потребители, защо, господа управляващи, не можете да измислите някакво работещо решение, попита Красимир Манов от "Морал, единство, чест". Не можете да го направите, защото сте "зависими от вашите господари в Европа“, най-вече ГЕРБ-СДС, допълни той.
Красимира Катинчарова от "Величие" отбеляза, че предложените законопроекти се налага да бъдат подкрепени, но това не е добро законодателно решение. В енергетиката, вместо да управляваме кризи, те се засилват, смята депутатът. Не е необходимо да компенсираме абонати, а просто да не произвеждаме енергийно бедни хора, което може да стане със строителството на АЕЦ "Белене“, коментира Катинчарова.
/ВД/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина