site.btaАмерикански и британски издания коментират вчерашния масиран руски ракетен удар по Киев и перспективите за договаряне на мир


Президентът на САЩ Доналд Тръмп снощи отправи необичайно строго обръщение към руския президент Владимир Путин, като го призова да спре бомбардировките в Украйна и да се съгласи на мирно споразумение след най-смъртоносната атака в Киев от близо година, пише в. „Ню Йорк таймс“.
Руската ракетна атака бе извършена ден след като администрацията на Тръмп заплаши да се откаже от мирните преговори, ако Украйна не приеме американско предложение за мир, което силно облагодетелства Русия, отбелязва изданието. Планът, който включва блокиране на възможността Украйна някога да се присъедини към НАТО, бе отхвърлен от президента Володимир Зеленски, което вбеси Тръмп, добавя то.
Макар че Тръмп даде ясно да се разбере, че търпението му за договаряне на мирно споразумение между двете страни се изчерпва, той също така се опита превантивно да отклони вината, ако преговорите се провалят, което е знак, че може би е по-песимистично настроен, отколкото беше, когато се завърна в Белия дом в началото на годината, изпълнен с увереност в таланта си на преговарящ, коментира нюйоркският вестник.
На фона на настойчивите призиви на Тръмп за сключване на споразумение се появиха спекулации, че американският президент иска Русия и Украйна да се договорят за прекратяване на огъня преди на 30 април да изтекат първите сто дни, откакто той встъпи в длъжност, пише в. „Гардиън“.
Изданието отбелязва, че Тръмп се хвали, че оказва натиск върху Владимир Путин да прекрати войната, като по думите му би било „доста голяма отстъпка“, ако той успее да получи съгласието на Москва да не превзема цялата страна.
Британският вестник също така цитира агенция „Блумбърг“, според която Вашингтон ще се противопостави на искането на Русия Украйна да бъде „демилитаризирана“ като част от евентуално мирно споразумение. Специалният пратеник на САЩ Стив Уиткоф ще настоява по време на следващата си среща с Путин Киев да запази правото да поддържа собствена армия и отбранителна промишленост, посочва „Гардиън“.
Вашингтон обаче е все по-разочарован, тъй като Украйна се противопоставя на усилията на САЩ за сключване на бързо споразумение за прекратяване на войната и Киев не се поддава на натиска да се съгласи на предложение, което мнозина в Украйна смятат за несправедливо, пише в. „Вашингтон пост“.
Въпреки това екипът на Тръмп остава съсредоточен върху преговорите за Украйна, тъй като съветниците му искат да постигнат така необходимата победа за президента, чиято репутация пострада от фиаското с митата, коментира американското столично издание.
И все пак дори и най-умелите посредници не могат да постигнат много, ако няма условия за траен мир, пише британският в. „Телеграф“. В крайна сметка страните, които са пряко ангажирани в конфликта са тези, които ще определят дали усилията на Тръмп ще се увенчаят с успех или ще се провалят, посочва изданието.
Би било лесно вината за неуспеха на досегашния подход на Тръмп да бъде стоварена единствено върху неговите плещи - в крайна сметка той е президентът, коментира вестникът. Трябва обаче да се вземе предвид и относителната сила на САЩ на международната сцена в настоящия момент, отбелязва „Телеграф“.
Съединените щати все още са най-могъщата военна и икономическа сила в света, но никоя страна, дори и да е свръхсила, не може да подчини целия останал свят на волята си, да реши всеки спор или да понесе всяко бреме, пише вестникът.
Един разумен президент трябва да знае как да действа в рамките на реалностите на международната система - в противен случай би рискувал да остане с празни ръце, огорчен и разочарован, заключава „Телеграф“.
/БЗ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина