site.btaРегламентът за географските указания пряко засяга възможността за защита на националната идентичност и уникалност на българските занаятчийски изделия, каза председателят на НЗК


Регламентът за защита на географските указания за занаятчийски и промишлени продукти е от изключителна важност за гилдията, тъй като пряко засяга възможността за защита на националната идентичност и уникалност на българските занаятчийски изделия, заяви председателят на Националната занаятчийска камара (НЗК) Иван Влаев по време на форум .
Надяваме се регламентът да е от полза за дългогодишната ни битка с неавтентичните евтини имитации, които заменят на пазара истинските автентични български занаятчийски изделия, създадени от талантливите ръце на нашите майстори, каза председателят на Камарата по време на международна конференция на тема "Българските занаяти - традициите срещат бъдещето". "Имитациите и ментетата сега запълват витрините на магазините за сувенири. Стигна се дотам, че имитации се излагат в търговски обекти, които са в непосредствена близост до ателиета на наши колеги, които произвеждат автентични изделия, а талантливите и високо квалифицирани майстори са принудени да работят поне на още едно място", допълни той.
Влаев изрази надежда, че практическото прилагане на Регламента за защита на географските указания за занаятчийски и промишлени продукти ще ограничи лошите практики, въвеждането на потребителите в заблуждение и ще спомогне за възвръщане на престижа на занаятчийството, за запазване на обичаите ни, ще доведе до повишаване на културата на потребителите на занаятчийски изделия.
Във връзка с приложението на регламента Влаев постави няколко въпроса, сред които за възможността за получаване на техническа помощ при подготовка на спецификациите за географско указание, за финансирането на получаването на техническа помощ и дали се предвижда Министерство на иновациите и растежа или Министерство на икономиката да предвидят допълнителна национална процедура за финансова помощ по някоя от съществуващите програми или по НПВУ. Председателят на Камарата постави и въпроси за процедурата за докладване на наличие на имитации и практики за въвеждане в заблуждение и за това кой е компетентният орган на национално ниво за налагане на санкции и разпореждане за изтегляне от пазара и каква е ролята в този случай и има ли предвидена такава Патентното ведомство.
Заместник-кметът на Троян Вероника Тодорова разказа за занаятчийските традиции на региона. Сред проблемите пред майсторите тя открои: намаляващия брой млади занаятчии, липса на съвременна пазарна рамка, необходимостта от обучение и институционална подкрепа, намален или липсващ интерес към наследените форми и техники на украса от страна на младите хора. Сред възможностите Тодорова посочи създаването на местни кооперации, браншови структури, интегриране в културния и туристически продукт на страната.
Форумът е организиран от Патентното ведомство на България, съвместно с Европейската комисия (ЕК) и Службата на ЕС за интелектуална собственост (СЕСИС). Конференцията е част от EU Capital Tour на ЕК и информационната кампания на Патентно ведомство по повод новия регистрационен режим на Географските указания за занаятчийските и промишлени продукти (ГУЗПП), като Троянска, Бусинска или Царска сграфито керамика (Преславска, от времето на Второто българско царство), Чипровски или Котленски килими и др., чиято регистрация преминава от национално на ниво ЕС.
/ЕС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина