site.btaАКП: Камбоджанският премиер изпрати писмо до Съвета на сигурност на ООН за спешна реакция на въоръжените сблъсъци с Тайланд


Камбоджанският премиер Хун Манет изпрати писмо до постоянния представител на Пакистан в ООН и представител на Съвета за сигурност с призив за спешна реакция срещу враждебни действия от страна на Тайланд, предаде камбоджанската новинарска агенция АКП.
Премиерът информира за агресивни действия от страна на тайландските въоръжени сили срещу Камбоджа в граничните райони, по-специално - в зоните около храмовете Тамоне Том, Та Крабей и Мом Бей, в провинциите Преа Вихеар и Одар Меанчей.
"От ранните часове на 24 юли тайландските въоръжени сили извършиха непредизвикани и умишлени нападения срещу камбоджански позиции по границата", се казва в писмото.
Камбоджа остро осъжда агресивните действия, които представляват сериозно нарушение на основните принципи на международното право, включително принципите, заложени в Устава на ООН и Хартата на АСЕАН, и нарушават териториалната цялост на страната.
В отговор на нападенията камбоджанските сили бяха принудени да действат в самоотбрана. Премиерът настоява Тайланд незабавно да прекрати военните действия, да изтегли войските си от граничните райони и да се въздържа от по-нататъшни провокации.
Хун Манет припомня, че граничните спорове между двете страни продължават въпреки международните споразумения, подписани в миналото, по които и двете страни се задължават да уреждат границата въз основа на тези документи.
"Настоящото напрежение произтича от неоснователни тайландски претенции, базирани на едностранно съставени карти, противоречащи на международните споразумения," се казва още в писмото.
Камбоджа също така отхвърля като необосновани и лъжливи обвиненията на Тайланд във връзка с инцидент с мина, при който тайландски патрул се е отклонил от предварително договорен маршрут и е влязъл в опасна зона на камбоджанска територия.
Особено обезпокоително е, че нападенията са извършени в момент, в който Камбоджа търси мирни и правни пътища за решаване на спора, включително чрез подаване на иск в Международния съд на 2 юни 2025 година за четири спорни гранични района и организиране на среща на Съвместната гранична комисия през юни в Пномпен.
Премиерът подчертава, че тези действия на Тайланд сериозно застрашават мира и стабилността в региона и настоява за спешно заседание на Съвета за сигурност на ООН, както и за разпространение на писмото до всички негови членове като официален документ.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и камбоджанската новинарска агенция АКП)
/БЗ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина