site.btaНАТО се опитва да намали различията за евентуалното членство на Украйна в блока


Министрите на външните работи от страните членки на НАТО ще се опитат да намалят различията за евентуалното членство на Украйна в алианса на среща в Осло тази седмица, предаде Ройтерс.
Агенцията отбелязва, че съюзниците имат противоречия във връзка с призивите да бъде предоставена пътна карта на Киев за присъединяване на срещата им на върха през юли.
НАТО не се съгласи с искането на Украйна за бързо членство, тъй като някои страни като САЩ и Германия са предпазливи по отношение на стъпки, за които се опасяват, че биха могли да приближат алианса към към война с Русия. Въпреки това както Киев, така и някои от най-близките му съюзници в Източна Европа настояват НАТО поне да предприеме конкретни стъпки, за да приближи Украйна към членство в алианса на срещата на върха във Вилнюс, Литва, на 11 и 12 юли.
"Ще бъде много тъжно, ако по някакъв начин някой може да види резултата от срещата на върха във Вилнюс като победа на Русия в опита да бъде спряна Украйна да се присъедини един ден към НАТО", каза министър-председателят на Литва Ингрида Шимоните.
Миналата седмица генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг отбеляза, че е ясно, че Украйна няма да може да се присъедини към алианса, докато продължава войната срещу Русия. "Да станеш член в разгара на война не е на дневен ред", каза той. "Въпросът е какво ще се случи, когато войната приключи", добави Столтенберг.
На срещата си на върха в Букурещ през 2008 г. съюзниците се съгласиха, че Украйна един ден ще се присъедини към НАТО. Оттогава обаче така и няма конкретен график за това.
В кулоарите на срещата им в Осло утре и вдругиден се очаква външните министри да засегнат и темата за търсене на нов генерален секретар на НАТО, тъй като Столтенберг трябва да се оттегли от поста през септември. Междувременно изборната победа на президента Реджеп Тайип Ердоган в Турция даде нов тласък на усилията за излизане от задънената улица на процеса по ратифициране на приемането на Швеция в НАТО, което се забави заради възражения от страна на Турция и Унгария.
Какъвто и да било напредък в Осло обаче е малко вероятен, тъй като турският министър на външните работи Мевлют Чавушоглу няма да присъства. Очаква се обаче той да разговаря скоро с шведския си колега Тобиас Билстрьом.
/НС/
news.modal.header
news.modal.text