site.btaИзлиза ново издание на „За буквите“ от Черноризец Храбър


Излиза ново издание на „За буквите“ от Черноризец Храбър. Създаден в края на IX век, текстът е сред първите известни български съчинения, в които се аргументира необходимостта от използване на писменост на роден език, разказват издателите от сдружение „Българска история“.
В съчинението се откроява ролята на Константин Кирил – Философ за създаването на славянската азбука, като се посочва преходът от „черти и резки“ към „букви“. „За буквите“ е произведение със съществена историко-културна стойност, което отразява началните етапи на българската книжовна традиция и формирането на културна идентичност“, обясняват от „Българска история“. Изданието е подготвено от доц. д-р Ива Трифонова от Кирило-Методиевския научен център при Българската академия на науките.
Книгата съдържа паралелно представяне на всички запазени старобългарски преписи, съвременен превод, научен апарат и въведение, изясняващо историческия и филологически контекст на творбата.
„За буквите“ е част от инициативата на сдружението за публикуване на фундаментални български текстове в съвременен и представителен вид. Сред останалите заглавия в поредицата са „История славянобългарска“ на Паисий Хилендарски, „Буквар с различни поучения“ на Петър Берон и „Стематография“ на Христофор Жефарович.
/ГН
/ВБ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина