site.btaМВнР попълни регистрите си за ползването и сделките с имотите в чужбина в изпълнение на препоръки на Сметната палата


Министерството на външните работи (МВнР) изпълни всички 20 препоръки, дадени от Сметната палата, с което сложи ред в управлението на предоставените от държавата задгранични имоти - ползване, отдаване под наем и наемане, за нуждите на българските задгранични представителства. В съответствие със закона е приведено и възлагането и изпълнението на обществени поръчки, съобщиха от институцията. Така се минимизират рисковете за нарушения и неточна и непълна информация в тези много важни области от дейността на МВнР.
Това става известно от Доклада за резултатите от последващия контрол на одитната институция, приет през юли 2025 г. Проверката е за изпълнението на препоръките на Сметната палата, дадени след Одит за съответствие при възлагането и изпълнението на обществени поръчки и управлението на задграничните имоти на Министерството на външните работи за периода 2019-2021 г., приет през 2023 г.
Двайсетте препоръки са дадени на министъра на външните работи за подобряване на управлението на публичните средства и дейности, след като одитният екип е установил съществени отклонения и несъответствия с правната рамка в областите на изследване.
Задгранични имоти
През одитирания период общият брой на задграничните представителства на България е 102, разположени на шест континента: Европа - 56 имота, Азия: 26 имота, Африка: 8 имота, Северна Америка: 8 имота, Южна Америка: 3 имота, Австралия: 1 имот.
Сметната палата е проверила поддържането на данни за държавните имоти от задграничните представителства в Берлин (Германия), Мадрид (Испания), Осло (Норвегия), Стокхолм (Швеция), Хелзинки (Финландия) и Будапеща (Унгария).
Сред установените отклонения от правната рамка при ползването, отдаването под наем и наемането на имоти за нуждите на българските задгранични представителства са: липсата на регламент за поддържане на информация, неяснота в реда за предаване и приемане на работата от служители при напускане или изпращане в задграничен мандат, проблеми с поддържането и актуализирането на информация в два регистъра, предоставени за управление на МВнР (Електронен регистър за управление на сградния фонд в страната и чужбина и Регистър на недвижимите имоти държавна собственост, предоставени за управление на МВнР), където не са вписвани всички определени данни и липсват документи, свързани с извършени разпоредителни действия.
Заради установените отклонения Сметната палата е предупредила за рискове при управлението на задграничните имоти, свързани с представяне на неактуална информация, загуба на документи и др.
Сред резултатите от изпълнението на дадените препоръки са: утвърдени ясни процедури, които регламентират условията и реда за придобиване и разпореждане със задгранични имоти, както и за комуникацията с Министерството на финансите и задграничните представителства, утвърдени нови вътрешни правила и образец на нов Регистър на държавните имоти зад граница, определени са и конкретни длъжностни лица, отговорни за въвеждането, актуализирането и контрола на данните в него, както и в "Електронния регистър за управление на сградния фонд в страната и чужбина", предоставен за управление на МВнР. Друг резултат е регламентирането на процеса по предаване и приемане на документи при дългосрочно командироване на длъжностни лица или прекратяване на трудовите правоотношения с МВнР. Това осигурява приемственост и предотвратява риска от загуба на информация и документи, свързани с управлението на имотите, коментират от Сметната палата.
Последващият контрол на Сметната палата показва, че са решени и казуси в задграничното представителство в Берлин, установени при одита: внесени са неплатените депозити от Българската православна църква за обезпечаване на задължения по договори за безвъзмездно ползване на жилища от свещенослужители, сключен е договор за безвъзмездно ползване със Сдружение "Българско училище Берлин" за помещения от сградния фонд на Посолството, за които то е заплащало разходите за електроенергия.
Обществени поръчки
През одитирания период МВнР е провело 100 процедури по Закона за обществените поръчки (ЗОП), възложило е 50 обществени поръчки чрез събиране на оферти с обява и е сключило 203 договора на обща стойност близо 28 млн. лева.
Сметната палата установява съществени отклонения и несъответствия с правната рамка, сред които неефективен контрол, ограничаване на конкуренцията, пропуски в работата на комисиите, неспазване на срокове за публикуването на информация или липсата й.
Сред причините за проблемите се посочва голямото текучество на служители и липсата на контрол. Утвърденият брой на служителите по щатно разписание в МВнР не е съобразен с обема и сложността на възлаганите обществени поръчки, което създава предпоставки за нарушения.
В изпълнение на препоръките на Сметната палата са назначени са служители в отдела за обществени поръчки след проведени конкурси, като е оптимизиран кадровият ресурс, актуализирани са вътрешните правила в съответствие със структурните промени в МВнР, с което се гарантира, че регламентираният контрол минимизира рисковете от незаконосъобразно възлагане, осигурено е недопускане на предишни нарушения на свободната конкуренция като неправилно попълване на обявления, неспазване на срокове и други процедурни несъответствия.
Докладът от последващия контрол е публикуван на интернет страницата на Сметната палата.
За първото тримесечие на тази година Сметната палата е проверила 473 препоръки, дадени при нейни одити, съобщиха от Палатата в средата на април, като посочиха, че 60 процента от проверените препоръки през януари-март 2025 г. са изпълнени, а одиторите са извършили 30 проверки по одити.
/СЛС/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина