site.btaПредстои откриването на нов участък от АМ "Хемус" и на АМ "Европа", съобщи регионалният министър Иван Иванов


Предстои откриването на нов пътен участък от автомагистрала (АМ) "Хемус" с дължина 17 км, както и скоростната връзка на България със Сърбия през АМ "Европа" през септември. Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов пред БНТ. В разговора министър Иванов предостави актуална справка за дейностите по изграждането и рехабилитацията на съществуващите и изграждащи се магистрални пътища в страната, като увери, че създадената организация е такава, че да благоприятства нормалното пътуване по пътищата на страната през летните месеци, а всички ремонтни дейности се обсъждат предварително с всички заинтересовани лица, сред които са от транспортния и туристическия бранш.
С предстоящото откриване на 17-километровата отсечка на АМ "Хемус" се очаква пренасочване и облекчаване на трафика до Плевен, обясни министър Иванов. Според него при пълен мандат на този кабинет, АМ "Хемус" е предвидена да бъде изцяло готова до края на 2029-а, началото на 2030 г. По думите му всички процеси "се отпушват и се върви с пълна сила по одобрение на цялата техническа документация".
За АМ "Хемус" министърът каза, че тунел "Правешки ханове" е изцяло готов и на 18 юли предстои неговото отваряне. За "Топли дол" се планира тунелът да бъде отново затворен за кратко през есента за довършителни работи.
Министър Иван Иванов поднесе извинения за причинените неудобства заради последната рехабилитация на над 40 км от АМ "Тракия". "До края на летния сезон ще се пътува безпрепятствено през АМ "Тракия", добави още министърът.
За АМ "Струма" Иван Иванов посочи, че за решаването на проблемите в участъка между Симитли и Кресна са нужни мерки с различен срок. Като средносрочни мерки се гледа на възложената процедура за идеен проект за преминаването на магистралата през Кресненското дефиле и изграждането на околовръстна на Кресна пътна връзка. Министър Иванов припомни, че от Агенция "Пътна инфраструктура" имат постигнати договорености с екологичните организации, така че работата по изграждането на скоростния път да бъде възможна.
Той обясни и защо се получават задръстванията в Кресненското дефиле.
По думите му пътят е проектиран за 800 коли за час, а сега през него минават по 1600 на час. Това означава, че голям поток от превозни средства се включват от магистрала в тесен двулентов път, завършващ с населено място, в случая гр. Кресна.
Освен това министър Иван Иванов увери, че откритият през тази седмица участък от пътя между Ботевград и Мездра няма да бъде затварян, каквато информация има в общественото пространство. По думите му Лот 2 от трасето е изграден напълно, а Лот 1 е частично готов. Между двата лота ще се направи етапна връзка с 3,5-километрова двупосочна отсечка заради съществуващите свлачища при трасето.
"Целта е завършване на Лот 1 в най-кратки срокове", заяви той.
Министърът предостави и информация за готовността за проследяване на поведението на шофьорите по пътищата през тол камерите. Той посочи, че тол камерите са вече свързани с МВР, интерфейсът е готов и предстои неговото сертифициране, както и окончателно приемане на законодателните промени, които да направят това възможно.
Тестове на системата са показали, че само за 12 часа са отчетени над 3000 нарушения на Околовръстния път на София. С оглед на тези данни, министър Иванов призова шофьорите да спазват правилата на движение. Нарушителите, според него, следва да бъдат респектирани.
Засичането на скоростта и поведението на шофьорите с тол камерите ще се извършва от една портална рамка до втора портална рамка, на отстояние няколко километра една от друга. Позициите им ще се определят от МВР и в това разстояние ще се засича скоростта на движение.
По темата за водния режим в населени места в България, регионалният министър каза, че на такъв режим са малки населени места, в които проблемите с безводието или качеството на водата са стари.
Той съобщи, че заедно с Министерството на околната среда и водите (МОСВ), Министерството на регионалното развитие и благоустройството работят за прехвърлянето на средства от Програма "Околна среда" от близо 1 млрд. лева към ВиК дружествата. Средствата ще са целеви за смяна на водопреносната мрежа, канализация, за пречиствателни станции и внедряването на авангардни технологии за пречистване на водата за питейни нужди.
Той припомни, че за подмяната на цялата ВиК мрежа в страната са нужни близо 33 млрд. лева. Министър Иван Иванов отправи и молба към общините в България да преразгледат проектите си в изпълнение по инвестиционната програма и включването на такива за рехабилитация на водопреносната мрежа, която е в прерогативите на местните органи.
Министър Иван Иванов е убеден в необходимостта от изграждането на нови язовири в страната, като мярка за справяне с безводието.
"Нужни са нови язовири и процесът е вече започнал", посочи той и уточни, че до два месеца ще бъде пуснат язовир "Луда Яна", предстоят предпроектни проучвания за язовир "Черни Осъм" за обслужване на Плевен и на Ловеч, а през следващата година ще започне изграждането на язовир "Александър Стамболийски", който се очаква да бъде с по-голям капацитет от "Йовковци".
/ВЙ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина