site.btaБългария устойчиво увеличава вноската си в Европейската космическа агенция, според зам.-министър Стефан Савов
България устойчиво увеличава вноската си в Европейската космическа агенция (ЕКА) и се стреми към Асоциирано членство в нея, каза заместник-министърът на иновациите и растежа Стефан Савов при откриването на международен семинар "Космосът в подкрепа на сигурността и отбраната", цитиран от пресслужбата на МИР.
Основен фокус на събитието бе насърчаване на иновациите в космическите дейности и стимулиране на технологичния суверенитет в секторите на сигурността и отбраната, с оглед осигуряване на по-добър обмен между гражданските и отбранителните изследователски и иновационни общности.
Савов посочи, че България има традиции в областта на космическите изследвания и технологии, но последните години е изгубила инерцията и трябва да навакса изоставането. Той напомни, че миналата година страната ни и ЕКА подписаха споразумение за сътрудничество за развитие на космическия сектор.
"Фокусираме се максимално да популяризираме тези програми, върху включването в тях и на малките и средни предприятия, на стартъпите и предприемачите", каза той.
В тази връзка заместник-министърът на иновациите обяви, че на 3 и 4 април МИР и ЕКА организират информационни дни за Деветата тръжна процедура на космическата агенция в България, като до момента вече са регистрирани над 80 участници. Процедурата ще бъде отворена за подаване на проекти от 24 април до 16 май.
По време на семинара директорът на Центъра за изследвания по национална сигурност и отбрана към БАН Камен Илиев посочи, че космосът отново трябва да бъде сред приоритетите на българската държава. Министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев от своя страна каза, че Центърът за аерокосмически наблюдения към МВР може да бъде мост към приемането ни в Европейската космическа агенция.
/СС/
news.modal.header
news.modal.text