site.btaСветовно събитие на ФАО подчерта значението на горите за околната среда и човешкото здраве


Жизненоважната роля, която горите играят за осигуряване на здравето на околната среда и обществата, беше в центъра на вниманието днес на глобално събитие, което събра министри, експерти и младежки активисти, за да отбележи Международния ден на горите, съобщи Организацията по прехрана и земеделие на Обединените нации (ФАО), която беше организатор на мероприятието.
Събитието също така подчерта как опазването и устойчивото управление на горските територии в света трябва да бъдат основен приоритет предвид техния решаващ принос за поминъка, храненето, биоразнообразието и справянето с въздействията на климатичната криза.
"Трябва да разширим и ускорим действията сега и заедно. Имаме нужда от силни ангажименти от правителствата, международните организации, публичния и частния сектор, гражданското общество, академичните среди и всеки от нас поотделно. Трябва да подобрим възстановяването на горите чрез устойчивото им управление, което осигурява ползи за хората и планетата. Горите са от съществено значение за здравето на хората, животните, растенията и екосистемите, които са фундаментални за подхода на ФАО "Едно здраве", каза генералният директор на ФАО Ку Донгю по време на събитието.
Той допълни, че чрез съгласувани глобални усилия можем да намалим обезлесяването и деградацията на горите, да подобрим устойчивостта им и да подобрим екосистемата, която е важна за хората и планетата.
Горите са източник на храна и хранене за близо един милиард души и спомагат за адаптирането и смекчаването на изменението на климата, като действат като буфери срещу топлина и екстремни метеорологични явления, същевременно абсорбирайки и съхранявайки въглерод. Те съдържат 50 000 растителни вида с лечебни свойства и местните общности по света разчитат на тях за лечение на широк спектър от заболявания. Горите също така предпазват от болести, действайки като естествена бариера за предаването им между животни и хора.
Но горите са застрашени, а с това и ползите, които извличаме от тях. Повече от 30 процента от новите заболявания, докладвани от 1960 г. насам, например, се дължат на промяна в земеползването, включително обезлесяване. Между 2015 г. и 2020 г. десет милиона хектара (приблизително еквивалента на 14 милиона футболни игрища) гори са били загубени годишно поради обезлесяване.
Ангажираност на високо ниво
Днешното събитие включваше сесия на високо ниво: "Здрави гори за здрави хора чрез политика, наука и управление" с участието на Мария-Орлеа Вина, министър на околната среда и устойчивото развитие на Мадагаскар, Бхупендер Ядав, министър на околната среда, горите и изменението на климата на Индия, Сандра Виларди Кирога, заместник-министър на политиката и стандартизацията на околната среда на Колумбия и Гюнтер Валкнер, пълномощен министър, постоянен представител на Република Австрия във ФАО и Световната програма по прехраната (WFP) и председател на Комитета на ФАО по горите (COFO).
Генералният директор на ФАО Ку също участва в разговор с лидери в горското стопанство от следващо поколение - Томива Олуваджувон, глобален посланик на "Ютфорнейчър" (Youth4Nature) и Алина Лехикойнен, съръководител на Организационния комитет на Международния студентски симпозиум по горско стопанство 2023 г. - по време на сесия, модерирана от Линдзи Хук, ръководител на културата на Световния форум по храните.
"Трябва да дадем възможност на креативността и ангажираността на младите хора като ключови двигатели на положителната промяна. Поради тази причина създадох Младежкия комитет на ФАО и инициирах Световния форум по храните, когато станах генерален директор на ФАО през 2019 г., като място за младите хора по света, за да насърчат положителна промяна за трансформацията на глобалните хранително-вкусови системи", посочи Ку.
Награда "Три града в света"
ФАО стартира и встъпителната награда "Три града в света" (Tree Cities of World) на събитието, за да отличи градовете, които дават значителен принос към темата на Международния ден на горите. Наградата е част от едноименна програма, която стартира през 2019 г. като партньорство между ФАО и Фондация "Арбър дей" (Arbor Day). Визията му е да свърже градовете по целия свят в нова мрежа, посветена на възприемането на най-успешните подходи за управление на градските дървета и гори.
Град Торино в Италия получи наградата от името на всички градове, участващи в програмата. Градът беше признат за създаването на зелени площи в градска среда. Има около 150 000 дървета в своите градски паркове и градини, 20 000 от които са засадени през последните няколко години.
Заместник генералният директор на ФАО Мария Хелена Семедо връчи наградата на кмета на Торино Стефано Ло Русо.
Значението на градските гори и зелените градове ще бъде подчертано на 2-рия световен форум за градските гори във Вашингтон през октомври тази година.
/СС/
news.modal.header
news.modal.text