site.btaСтуденти по медицина, бъдещи лекари и медицински сестри и здравни работници настояха за адекватни условия на труд и достойни възнаграждения на протест в София
Студентите по медицина, бъдещите лекари и медицински сестри и здравни работници настояха за адекватни условия на труд и достойни възнаграждения на протест пред Министерство на здравеопазването. Протестът се организира в социалните мрежи и се провежда в редица градове на страната, сред които Стара Загора, Плевен, Бургас, Варна и др.
Протестът в София продължи близо два часа. Пред БТА Людмила Хампацурян, медицинска сестра в Националния център по трансфузионна хематология, заяви, че основните искания са за по-добри условия на труд, по-достойни заплати. „Дошла съм като гражданин, като човек, който толкова години е работил в системата, и в интерес на истината едва ли не съм свикнала с тези условия, но ги намирам за несправедливи и затова съм дошла“, каза тя.
По думите ѝ недостигът на по-млади кадри е голям. Повечето от работещите са или пенсионери, или в предпенсионна възраст, младите хора не идват заради ниската заплата. „Всичко това е вследствие на това, че се отвори една огромна пропаст между лекарите, сестрите, ръководствата на болниците и персонала. Ако ръководствата се бяха погрижили навреме по-добре за своите служители и не ги неглижираха, това нямаше да се случи“, добави тя.
Елизабет Петрова, пети курс студентка по медицина, която в момента работи като здравен асистент в Националната кардиологична болница, отбеляза, че недостигът на кадри е „безумен“ и „е подигравка в много отношения, не просто заплащането, ами и отношението“.
Това е нещо, което редовно се представя в социалните мрежи, как персоналът се държи грубо с пациентите, но пациентите не виждат как персоналът изнемогва, че това са хора, които работят невероятно много време, не просто 40-часова работна седмица, много хора работят по 80 часа и повече и не биват оценявани на основно ниво. Отношението е обидно и е много трудно да искаш да продължаваш да работиш в такава среда, при положение, че знаеш, че имаш шанс или надежда някъде другаде. Затова много хора заминават в чужбина в търсене на условия, за да могат да издържат собствените си семейства, добави Петрова.
Основното искане е за достойни условия труд, освен финансово, регламентиране на трудовия ден, времето и отношението към нас. Ние сме хора, ние имаме своите желания да имаме семейства, да останем с нашите семейства в България, посочи още Петрова.
Василена Димитрова, студентка трети курс в Медицинския университет в София, посочи, че основните искания на протеста са за адекватно възнаграждение на висококвалифицирания труд, който полагат, и адекватни условия, които в момента нямат. Напълно подкрепяме исканията на медицинските специалисти, че тяхната основна брутна заплата трябва да бъде 150 процента от средната работна заплата за страната, каза тя. Димитрова отбеляза, че разчитат на среща с представители на Министерство на здравеопазването. Тепърва ще започна да работя като сестра, каза тя. Според Националния рамков договор основната заплата е 910 лв. Колективният трудов договор е подписан 2022 г., но като цяло е време да се подпише нов, тъй като инфлацията също продължава, коментира Димитрова.
/РН/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина