site.btaОбластна Научна конференция на тема „Език свещен на моите деди“ се проведе в Мадан


Областна Научна конференция на тема „Език свещен на моите деди“ се проведе днес в Мадан. Форумът е по повод 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност и е част от инициативите, свързани 65-годишнината на Професионална гимназия „Васил Димитров“ в града, каза за БТА директорът на гимназията Христо Каменов. Той посочи, че конференцията се провежда с подкрепата на Община Мадан, а съорганизатор е Филиал – Смолян към ПУ „Паисий Хилендарски“.
Темите на участниците бяха свързани с развитието на българския език през годините. Сред лекторите бяха проф. д.ф.н. Елена Николова – директор на Филиал - Смолян, преподавателите в ПУ „Паисий Хилендарски“ - доц. д-р Соня Райчева, гл. ас. Мария Петкова, ас. д-р Христо Каменов, базовият учител към Филиала - Даниела Лалова – преподавател в СУ „Св. св. Кирил и Методий“ – Смолян, Светозар Казанджиев – председател на дружеството на Съюза на българските писатели в Смолян, Йорданка Дюлгерова – директор на ОУ „Юрий Гагарин“ – Смолян, Хасан Мехмедалиев - началник отдел образование в Община Мадан, както и директорът на училището в село Върбина - Атанас Милев.
„Темата е „Език свещен на моите деди“, но тя има продължение. Не е въпросът само да възкресяваме езикът като минало, а по скоро какво правим днес, за да го опазим. Един познат ми каза – „Дошло е време да направим всичко възможно да опазим душата на българина, а тя е свързана с езика“. Ако не го запазим, всичко ще бъде загубено, каза в изказването си доц. д-р Соня Райчева. Тя посочи, че не иска да се декларират проблеми, а по-скоро да се чуят алтернативи.
Ние сме шепа спартанци и е факт, че за поредна година градската библиотека „Антон Страшимиров“ отваря широко врати за такива форуми“, каза Хасан Мехмедалиев. Той приветства присъстващите от името на кмета Фахри Молайсенов, и допълни, че се надява, излизайки от залата, да заяви, че „България ще я бъде“.
Доц. Соня Райчева разказа за българското училище в Бостън и как правят и невъзможното за запазване на родния език.
Проф. Елена Николова, че словото - писано и изречено, ни е спасявало в повратностите на времето и ни въздига днес на бездуховността и безвремието. „Нашите деди са давали мило и драго да изучат децата си и сме народ, който е дал писменост на половин Европа и има какво още да дадем на света“, каза още проф. Николова.
Светозар Казанджиев заяви, че най-големият защитник на българския език е българският народ.
Участниците в конференцията бяха поздравени от ученици от 10 клас на ПГ „Васил Димитров“ – участници в момчешката фолклорна група в гимназията. Ученичката Севил Летиф издекламира "Език свещен" на Иван Вазов. Тя, заедно с Теодора Димитрова и Десислава Кехайова, прочетоха своите авторски стихотворения, с които са спечелили призови места в конкурса на гимназията.
/ХК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина