site.btaСтарши комисар Тихомир Тотев бе отличен със златен медал от БЧК – Варна


Началникът на Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” във Варна старши комисар Тихомир Тотев бе отличен днес със златен медал от Българския червен кръст. По традиция в Международния ден на Червения кръст и Червения полумесец – 8 май, в крайморския град бяха наградени заслужили доброволци от местната организация, както и нейни партньори. Отличията връчи председателят на Областния съвет на БЧК д-р Петър Радушев. Сред гостите на тържеството бяха началникът на щаба на Военноморските сили кап. I ранг Божидар Иванов, представители на Варненската и Великопреславска митрополия, на държавната и местната власт, общественици.
През тази година БЧК награди с медали или грамоти общо 31 доброволци и партньори. Като „заслужили деятели“ бяха отличени Дияна Георгиева от Долни чифлик и Ивелина Стойкова, ръководител на Доброволния екип за работа при бедствия, аварии и кризи (ДЕРБАК). Наградените доброволци от Младежката организация на БЧК бяха шестима.
Приемам отличието с огромно признание, посочи комисар Тотев. По думите му той оценява високо наградата си, тъй като му е дадена от организация, която заедно със службата, която ръководи, работи в защита на обществото. Този медал не е оценка за моя труд, а за всичките ми колеги, посочи Тотев и подчерта, че ръководителят не би могъл да се справи без добър екип. Той допълни още, че Регионалната дирекция си партнира с БЧК не просто защото това е предвидено в законодателството, а тъй като е ясно, че винаги може да се разчита на червенокръстците.
Ръководителят на ДЕРБАК Ивелина Стойкова бе отличена заради цялостната ѝ дейност и за психологическата подкрепа, която заедно с колежката ѝ Тодорина Петкова са оказали на семействата на деца, пострадали при инцидента в Кочани (Македония) и настанени във Военноморската болница във Варна. Двете дами споделиха, че за пръв път екипът оказва подкрепа на пострадали при подобна криза. Няма златни думи, които да кажем и всичко за пострадалите и семействата да се оправи, посочи Стойкова. По думите ѝ при психологическа подкрепа се действа индивидуално. Това, което направихме през двете седмици работа с пострадалите от Кочани, бе резултат на повече от 20 години обучение в ДЕРБАК, допълни Петкова. И двете изразиха задоволство, че са успели да помогнат на семействата, с които са контактували.
Когато отиваме на място, реакцията ни зависи от бедствието, ако има жертви, протоколът е специален, допълни Петкова. Стойкова допълни, че първата задача на хората от екипа на ДЕРБАК е видят и чуят какво се случва, да се свържат с хората на място. Нужно е да се направи оценка на опасността, включително и за тези, които са дошли да помагат, защото и те са застрашени, каза Стойкова. А Петкова уточни, че от психологическа подкрепа се нуждаят и тези, които работят с пострадалите, включително и психолозите.
/ВД/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина