site.bta"Възраждане" настояват в декларация за намиране на средства за държавните горски стопанства


Горските стопанства фалираха. В момента държавните предприятия, на които е вменена грижата за държавните гори, реално са в несъстоятелност. Това заяви в декларация от името на парламентарната група на „Възраждане“ народният представител Даниел Петров. „Няма средства за основните дейности, свързани със залесяване и последващи грижи за горските култури. Няма средства за изплащане на заплатите на служителите на териториалните поделения към държавните предприятия, много хора са в неплатен отпуск или напускат по взаимно съгласие“, посочи депутатът.
В декларацията се представя хронология на случващото се в горския сектор. През 1879 г. се създава първата централна горска служба „Надзор над лесовете“ – една от първите държавни администрации в новоосвободената държава. Оттогава досега са направени 26 промени в тази служба от самостоятелно министерство, през комитет по горите до сегашното състояние на две отделни служби, които до скоро бяха с двама различни ресорни заместник-министри в рамките на Министерство на земеделието и храните, посочи Петров.
В структурата на министерството няма да видите дирекция гори, добави депутатът. Горите са „наврени“ на две места в дирекция „Търговски дружества“ и дирекция „Държавни предприятия“, каза той. По думите на депутата Изпълнителна агенция по горите е юридическо лице със седалище в София – второстепенен разпоредител със средства от бюджета. Това ясно показва отношението на държавата към горите и горския сектор, коментира Петров.
Той посочи, че до 1999 г. горските стопанства са били добре работещи структури и са разполагали с горска техника, сграден фонд, разсадници, добре обучени работници и служители и средства за извършване на залесителните дейности, акумулирани във фонд „Лесокултурни мероприятия и строеж на горски пътища“, но последвалото преструктуриране в държавни лесничейства и горско-търговски фирми и последващата им приватизация са довели до разграбването им.
Петров посочи, че в момента директорите на териториалните поделения се назначават не с конкурс, а с договор за управление, което по думите му означава, че могат да бъдат сменени веднага щом станат неудобни. Не че и преди това нямаше политическо кадруване, но в последните години това достигна абсурдни мащаби, добави Петров и даде пример с шест директора на Североизточно държавно предприятие за четири години и смяната на директорите на териториални поделения с всяка смяна на правителството.
Трябва да се вземат спешни мерки, за да се осигурят средства за работни заплати и за извършване на неотложните дейности, настоя Петров и настоя за промяна на нормативната уредба, с която горите да бъдат извадени от „мишите дупки“ на Министерство на земеделието и се формира отделно ведомство към Министерския съвет, настоя депутатът.
/ТТ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина