site.btaКюстендилското сдружение "ЛАРГО" отчете инициативата си "Жажда за живот"
BOBSTH 12:27:31 30-06-2017
MM1226BO.025
Кюстендил - "ЛАРГО" - проект
Кюстендилското сдружение "ЛАРГО" отчете инициативата си "Жажда за живот"
Кюстендил, 30 юни /Елица Иванова, БТА/
Кюстендилското сдружение "ЛАРГО" отчете на пресконференция в пресклуба на БТА в Кюстендил резултатите от проекта си "Жажда за живот".
Основният фокус на проекта е осигуряване на грижа и доболнична помощ на здравнонеосигурени бременни жени. Той беше поставен върху дефицитите, които липсват в нашата здравна система, защото здравонеосигурените жени по една наредба на здравното министерство имат право само на един преглед, а дори и тази наредба не се случва. Целта ни беше да направим пътека, поне в нашия регион, това нещо да стане факт. Силно се надявам тази практика да стане популярна и да продължи и занапред, каза председателят на сдружението Сашо Ковачев. Той посочи, че рисковете пред детското развитие се появяват още преди раждането, а една непроследена бременност крие редица опасности за плода и майката.
"Мерки като приемането на витамини или лекуването на инфекция и редовното проследяване предотвратяват фатални усложнения. При непроследената бременност, рискът от преждевременно раждане на недоносено и болно бебе нараства. Особено при по-бедни жени, които не могат да си позволят силна храна и при които поредната бременност е изтощила организма. Това увеличава вероятността за физически и - или умствени увреждания на бебето, което с появата си на бял свят вече е с намалени шансове за пълноценна образователна и социална реализация, каза Ковачев.
По проекта, в рамките на 18 месеца, са били обхванати 42 жени, които са преминали 106 гинекологични прегледи. Освен тях, по непопулярната доскоро Наредба 26 на здравното министерство са направени 35 прегледа. Предишните години прегледите по тази наредба, финансирана от Здравната каса са били нула, уточни Сашо Ковачев.
Участници в програмата казаха, че инициативата на "ЛАРГО" по проект "Жажда за живот" е изключително важна за ромската общност и особено за бременните жени, които изпитват сериозни материални затруднения. Те заявиха, че са наясно с рисковете от непроследената бременност.
От "ЛАРГО" отчетоха, че по-голямата част от бременните жени, следствие на разяснителните кампании, са намерили начини да покрият разходите за здравни осигуровки, след като са забременели.
От сдружението отчетоха и проведената от тях информационна кампания чрез домашни посещения. Те са категорични, че домашните посещения са изиграли в квартала просветителска роля, а не само образователна. Те са били свързани със захранването, закаляването на новородените, насърчаване на редовно посещаване на гинекологични прегледи и редовното посещение на детските заведения.
В рамките на проекта 38 жени са родили здрави бебета.
Проектът на "ЛАРГО" е финансиран от фондация "Тръст за социална алтернатива" - София.
/ММ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина