site.btaВсички "политически затворници" в Сърбия трябва да бъдат освободени спешно, заяви докладчикът на ЕП за Сърбия Тонино Пицула


Докладчикът на Европейския парламент за Сърбия Тонино Пицула призова днес сръбските власти "спешно да освободят преподавателката Мария Васич и другите политически затворници" и заяви, че лидерите на Европейския съюз трябва да реагират. Той отправи призива си в профила си в социалната мрежа Екс.
"Преподавателката Мария Васич, която е в стачка без храна и вода, е в опасност за живота! Призовавам за спешното ѝ освобождаване, както и на другите политически затворници в Сърбия! Няма причина да се държат в нехуманни условия. Сръбските граждани искат живот в държава без правно или друго насилие. Лидерите на ЕС трябва да реагират", написа Пицула.
Мария Васич, която е преподавател в гимназия "Йован Йованович Змай" в северния сръбски град Нови Сад и заместник-председател на новосадския съвет към "Движението за свободни граждани", бе арестувана на 14 март с още четирима активисти от партията, както и член на движението "Студенти срещу авторитарната власт", припомня белградската агенция Бета. Васич обяви гладна стачка и не приема нито храна, нито вода, след като арестът на шестимата бе удължен тази седмица с 30 дни.
Арестуваните са обвинени в опит за нарушаване на конституционния ред на основата на публикуван от медиите личен разговор. Същото обвинение е повдигнато на още шестима активисти, които са извън Сърбия към момента, но междувременно са извършени обиски на домовете им.
Европейският парламент прие резолюция миналата седмица по предложение на Тонино Пицула, с която се призовава за освобождаването на арестуваните активисти. В резолюцията ЕП изразява съжалението си заради „предполагаемото незаконно подслушване“ и ареста на активистите, както и за издаването на заповеди за арест на активистите, които към момента са в чужбина.
Вълна от протести, начело със студенти, заля Сърбия след падането на козирката на гарата в северния сръбски град Нови Сад на 1 ноември миналата година, в резултат на което загинаха 16 души. В рамките на протестните действия студентите блокират около 60 факултета в страната. Според протестиращите до трагедията се е стигнало заради корупционни практики, довели до некачествен ремонт на гарата. Те искат да бъде понесена политическа и наказателна отговорност за случилото се, настояват да се води борба срещу корупцията, а институциите да работят без политически натиск и влияние.
/ВН/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина