site.btaПетер Стано: Институциите на ЕС ще направят през следващите дни първите стъпки към прилагане на споразумението от Охрид заедно със Сърбия и Косово


Институциите на ЕС ще направят през следващите дни първите стъпки към прилагане на споразумението от Охрид заедно със Сърбия и Косово, съобщи за агенция Бета в Брюксел говорителят на Европейската комисия Петер Стано.
Той напомни, че Белград и Прищина са се ангажирали с договор да приложат споразумението от Охрид, включително анекса към него, и даде да се разбере, че ако не го направят, ще излязат от пътя към ЕС.
Говорителят подчерта, че "сега са заложени международният авторитет и доверието в Косово и Сърбия, така че те трябва да се докажат като сигурни партньори на ЕС и затова е необходимо да изпълнят това, което са обещали".
Той изтъкна по повод на факта, че споразумението не е подписано, а лидерите на Сърбия и Косово са дали устно съгласие за прилагането му, че европейският външен министър Жозеп Борел отново е дал да се разбере, че няма смисъл от каквито и да са спекулации около подписите или валидността на споразумението от Охрид, а то трябва да бъде приложено като едно цяло и "няма място за избор какво се иска и какво не".
Лидерите на ЕС миналия четвъртък призоваха Косово и Сърбия бързо и с добра воля да изпълнят задълженията си, поети на срещата в Охрид, и подчертаха, че "Косово и Сърбия се ангажираха напълно да приложат всички точки в споразумението и анекса".
"И едната, и другата страна знаят, че ще има много неприятни последици, ако това не стане", напомни той.
В анекса е записано, че Косово се ангажира веднага да започне създаването на Съюз на общините с преобладаващо сръбско население, подчертава Бета. Договорът предвижда Косово и Сърбия да поддържат добросъседски отношения и взаимно да признават официалните си документи и националните символи. Ако бъде приложено, Белград няма да може да блокира опитите на Косово да стане член на ООН и други международни организации. Споразумението обаче не предвижда изрично взаимно признаване между Косово и Сърбия.
Евродепутатът Виола фон Крамон, която е докладчик за Косово в Европейския парламент, коментира за сръбския вестник "Нова" "подигравките" на сръбския президент Александър Вучич във връзка с отказа му да подпише споразумението от Охрид, защото имал "непоносими болки в дясната ръка". Това имаше много лош отзвук в Брюксел и в основните столици на страните от ЕС, каза тя.
"Не Сърбия е тази, която ще решава може ли Косово да стане член на ООН", каза евродепутатът. Решението зависи от Съвета за сигурност на ООН, където Китай и Русия може да наложат вето, добави тя.
Съвсем сигурно е, че международното положение на Сърбия би било много по-добро, ако тя беше въвела санкции срещу Русия, добави Виола фон Крамон.
/ПК/
news.modal.header
news.modal.text