site.btaРазнообразна програма подготвя Народно читалище „Искра – 1860“ в Казанлък по повод своята 165-а годишнина
Разнообразна програма подготвя Народно читалище „Искра – 1860“ в Казанлък по повод своята 165-а годишнина. Това съобщи пред журналисти в Националния пресклуб на БТА председателят Теодора Иванова. Годишнината се навършва през декември, но тържественото честване ще бъде в навечерието на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност - 24 май, когато е и празникът на читалището.
На пресконференцията присъстваха още ръководителят на фолкорен ансамбъл „Искра“ Цветан Цочев и ръководителят на вокална студиа „Искрица“ Стефка Денева.
Годишнината ще бъде отбелязана на 21 май с тържествен концерт с над 200 участници, представители на всички състави на културния институт, които са носители на множество награди в страната и чужбина. Всяко изпълнение ще бъде подготвено специално за юбилейния концерт, изпълнителите ще са облечени в изцяло нови костюми, а на събитието са поканени множество официални гости, тъй като това не е празник само на читалище „Искра“, а на целия град, посочи още Теодора Иванова.
Програмата ще започне още утре с фолклорен концерт на ансамбъл „Искра“ , съобщи Цветан Цочев. В него ще участват всички състави на ансамбъла и ще бъдат показани песни и танци от всички етнографски области. „Ще представим една пъстрота от музика, песни и танци, които подготвяме от три месеца и които ще покажат нивото на нашия ансамбъл“, посочи Цочев.
На 1 юни под мотото „165 години читалище „Искра“ ще протече и едно от традиционните събития на културния институт, организирано от вокална студиа „Искрица“, каза Стефка Денева. Това е Националният конкурс за детска песен, интересът към който нараства с всяка изминала година, посочи Денева. Тази година ще дойдат гости от София, Пловдив, Велико Търново, Сливен и други. Конкурсът е в различни възрастови групи, а ежегодно той се превръща в истински празник за децата и се надяваме тази година също да бъде така, посочи тя.
По повод годишнината се подготвят и още инициативи. През октомври школата по изобразително изкуство ще представи изложба, посветена на читалището и на град Казанлък, в навечерието на Деня на народните будители предстои и друг концерт, но информация за останалите събития ще бъде дадена на по-късен етап.
Теодора Иванова подчерта, че това е едно от малкото читалища в света, което може да се похвали със 165-годишна история, а много от възпитаниците му прославят града с таланта си в различни части на света. Тя изрази надежда честването наистина да се превърне в общоградски празник и повече хора да се споделят с екипа магията на изкуството, музиката и танца.
/ТС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина