site.bta Двадесетата Световна среща на българските медии бе открита в Националния пресклуб на БТА


В Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, в Националния пресклуб на БТА в София бе открита Двадесетата Световна среща на българските медии, организирана от Българската телеграфна агенция (БТА). Темата на тазгодишното издание на събитието е „Медии и знание“.
Във форума – присъствено и онлайн, участват български журналисти от 25 държави, включително България. Сред тях са 46 журналисти от 34 българоезични медии по света.
Програмата започна с церемония по валидиране на пощенска марка „20-а Световна среща на българските медии“ в Министерството на транспорта и съобщенията. Марката беше официално валидирана днес от вицепремиера и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов и генералния директор на Българската телеграфна агенция Кирил Вълчев.
Преди официалното откриване на срещата обновените архивохранилища на БТА разгледа цар Симеон Втори (1943-1946 г.), който - в качеството си на министър-председател, прави обръщение към участниците в Първата световна среща на българските медии в София на 23 май 2005 г. Не можеш да смениш историята, каза цар Симеон Втори (1943-1946 г.), който заедно с генералния директор на БТА, разгледа направеното до момента.
Преди откриването председателят на парламентарната комисия по културата и медиите в 51-ото Народно събрание Тошко Йорданов ("Има такъв народ") и председателят на парламентарната комисия по външна политика Йорданка Фандъкова (ГЕРБ-СДС) отговориха на въпрос за значението на инициативата 20-а Световна среща на българските медии, организирана от БТА.
Журналистите са натоварени с огромна обществена отговорност, каза председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов. Той посочи, че в огромна степен журналистите в момента изпълняват функциите, които навремето са изпълнявали учителите.
Срещите на българските медии са изключително полезни, каза Йорданка Фандъкова. Тя посочи, че ролята на журналистите е много трудна, а темата, поставена на 20-а Световна среща на българските медии: „Медии и знание“ е важна.
Инициативата на Българската телеграфна агенция (БТА) за организирането на 20-ата Световна среща на българските медии със сигурност е от голямо значение за страната ни, защото дава възможност за срещи с международните медии и това е изключително важно, каза пред журналисти председателят на Българската академия на науките (БАН) чл.-кор. Евелина Славчева.
Моето единствено послание е да се знае смисъла на думата "знание", защото истинското знание е в науката, каза за БТА ректорът на Националната спортна академия (НСА) "Васил Левски" проф. Красимир Петков, пристигайки днес, за да участва в откриването на 20-ата Световна среща на българските медии в Националния преслуб на БТА.
При откриването на срещата, генералният директор на БТА Кирил Вълчев обърна внимание, че на празника на азбуката служещите в медиите трябва да си отговорим на въпроса как използваме буквите, които празнуваме. Генералният директор на БТА постави въпроса с необходимостта България спешно да предложи програма за системна подкрепа за българските медии в чужбина, каквато успешно прилага за училищата. Той отново напомни, че журналистите носят знанието за днешния ден, както учителите предават знанието от вчерашния. Това налага и нови модели на подкрепа и за медиите в България - обществени и частни, в които най-малкото журналистите трябва да получават възнаграждения колкото учителите“, каза Вълчев.
Вицепрезидентът Илияна Йотова отбеляза по време на откриването, че всяка Световна среща на българските медии е събитие, което пише история. Тя отбеляза, че няма по-подходяща тема от „Медии и знание“ за тазгодишното издание. Основната функция на медиите е да информират и така да създават познание. Днес предизвикателствата са, както към информацията, която вие предавате, така и към познанието. Йотова допълни темата на тазгодишното издание на Световната среща - "Медии, знание и обединение". Обединение между българските медии тук и по света, между българи и българските медии по света, между българите в Родината и сънародниците ни в чужбина. Навярно точно тази паяжина е имал предвид Максим Минчев, каза вицепрезидентът.
Надявам се тазгодишната среща на българските медии да се превърне в пример как всеки българин е важен за страната и обществото ни, написа Росен Желязков. Истинската информация и знанието дават сила, превръщат Ви във фактор, който не само съобщава, но и формира, възпитава и изгражда личности, допълва Росен Желязков. Поздравителният адрес беше прочетен от генералния директор на БТА Кирил Вълчев по време на откриването на събитието.
В епоха на информационно пренасищане и фрагментирано внимание на аудиторията, по-необходимо от всякога е медиите да бъдат надеждни източници на структурирана информация, основана на факти, в нейния контекст и развитие. Това написа министърът на външните работи Георг Георгиев в своето приветствие по повод откриването на на 20-ата Световна среща на българските медии.
Работата на българските медии по света съхранява езика и културата отвън границата на родината ни. Но тя е и нещо повече – мост между истина и знания, памет и бъдеще. Българските журналисти по света сте носители на българските традиции там, каза Васил Терзиев, кмет на София, при откриването на 20-ата Световна среща на българските медии.
Българските медии в чужбина са посланици на България и на българския език, култура и дух, каза Йорданка Фандъкова.В един свят, в който информацията често изпреварва истината, а знанието се губи в потока от думи, вашата мисия е да намерите тази истина. Да я откриете, да я облечете в думите и езика, и да я предаде по най-добрия начин, посочи още тя.
Медиите не просто информират, те влияят на демокрацията, каза Тошко Йорданов. „Ако всички ние като журналисти осъзнаваме тази си отговорност и това бреме, мисля, че тогава българският език, българската култура, включително и българската журналистика, ще бъдат много по-свободни и всеобхватни. Защото това е процес. Както езикът се развива, обществата се развиват, журналистиката се развива и нашата духовност се развива“, посочи Йорданов.
В днешната информационна епоха отговорността на медиите не се изчерпва с разпространението на новини, написа Стоян Таслаков, председател на парламентарната Комисия по политиките за българите извън страната. Те са пазители на историческата памет, на културната ни идентичност и на езика ни – особено за онези сънародници, които живеят далеч от родината, но носят България в сърцето си, се посочва още в поздравителния адрес.
БТА организира 20-ата Световна среща на българските медии в София, Клисурския манастир „Св. св. Кирил и Методий“ и Вършец на 24 и 25 май 2025 г. със съдействието на А1, „Аурубис България“, „БИ ДЖИ АР ГРУП“ ООД, ГЕОТЕХМИН ООД, „Главболгарстрой холдинг“ АД, „Логистични системи“ ООД, Национален дарителски фонд „13 века България“, Opel (Ес Еф Ей Аутомотив ЕООД - официален вносител на марката Opel в България), „Пощенска банка“, „Пъчков“ ООД, СОФ Кънект – операторът на летище „Васил Левски“ – София.
/ХК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина