Две корабостроителници са акцент в проекта на Република Гърция в тазгодишното Венецианско архитектурно биенале
Проект, вдъхновен от историческите венециански корабостроителници в Хания и Ираклион - Крит, представя Република Гърция на тазгодишното Венецианско архитектурно биенале.
Инсталацията, дело на Никос Скутелис, Елизабета Молтени, Климис Асланидис, Антонис Карамитру и Анна Цитонаки е озаглавена IntelligensHistorica.
В залите са представени архивни материали, модели, проучвания за критски корабостроителници и тяхната архитектурна и културна значимост. Интердисциплинарният подход включва архитекти, историци и инженери, свързващи историята на местата с настоящи стратегии за устойчивост и технологии.
ПАВИЛИОНЪТ
IntelligensHistorica се фокусира върху двойните изследвания на стабилизирането и повторното използване на две венециански корабостроителници в Ираклион и Ханя, Крит, които разкриха исторически данни, ангажираха местните общности за проучване на нови приложения, изследваха тяхната структура и строителни материали, преоткриха вековни техники, демонстрираха обмена на експертиза, запазиха атмосферата и патината на каменните конструкции, предложиха алтернативни приложения на сводестите пространства, проектираха конструкции за новите приложения, вдъхновени от историческите материали и форми на пространствата; препоръчаха използването на исторически хоросани, допълниха образа на двете пристанища на границата между града и водата, подчертаха кръговрата на историческите наративи, отбелязват на официалния сайт на венецианското архитектурно биенале.
„Става очевидно, че повторното използване на исторически сгради – водено от гъвкавост на употреба, обратимост на конструкциите и издръжливост на материалите – демонстрира проницателността на тези, които участват в актуализирането на наследените ценности“, казват те.
АРХИТЕКТУРАТА МОЖЕ ДА СЪХРАНИ ПАМЕТТА
„Тазгодишното гръцко участие се фокусира върху силата на паметта – върху това как припомнянето на миналото може да бъде основа за по-добро бъдеще. Ние акцентираме върху исторически сградни ансамбли, като например Еленската и Херкулесовата кула, и разглеждаме как те могат да бъдат реинтегрирани в съвременния живот и да поемат нова роля“, казва Гръцкият комисар и генерален секретар на Комисията по околна среда и градска среда Ефтимиос Накоянис, цитиран от сайта на Министерството на околната среда и енергетиката на Република Гърция.
По думите му тези сгради не са просто реликви от друга епоха. „Те са живи глави в историята на нашите градове. Припомняме си, че архитектурата може да съхрани паметта, да разговаря с настоящето и да създава нови, смислени преживявания в пространството. Нашата цел е да вдъхновим диалог, нови идеи и сътрудничество между всички тук. Надяваме се, че тази изложба ще ни насърчи да се замислим как архитектурата свързва миналото, настоящето и бъдещето – и как можем да строим отговорно и обмислено“, посочва още той.
Павилионът на Република Гърция може да бъде разгледан във Венецианските градини до 23 ноември.
Както БТА писа, Венецианското архитектурно биенале бе открито през май. Мотото на 19-ото издание на форума „Интелигентност. Естествена. Изкуствена. Колективна.“ (Intelligens. Natural. Artificial. Collective.). Куратор на изложбата е Карло Рати. Във форума участие вземат над 300 проекта от повече от 750 участници, които изследват границите между природен, изкуствен и колективен интелект. България се явява с инсталацията „Псевдоприрода“ на арх. Ясен Марков.
Репортер и оператор - Ваня Сухарова
Монтаж - Теодора Хиндалова-Стоянова
/ИХ/