site.btaПодходът на Русия към мирните преговори с Украйна не е полезен, заяви генералният секретар на НАТО Марк Рюте


Подходът на Русия към мирните преговори с Украйна не е полезен, заяви днес генералният секретар на НАТО Марк Рюте, цитиран от Ройтерс.
"Руснаците изпращат този историк (вероятно правейки препратка към съветника на Кремъл Владимир Медински - бел. ред.) вече два пъти на тези преговори в Истанбул, като се опитват да започнат с историята отпреди 1000 години, а след това обясняват повече или по-малко, че Украйна носи вина тук. Мисля, че това не е полезно", заяви Рюте. "Но поне стъпка по стъпка се опитваме да постигнем напредък", подчерта Рюте преди срещата си с министрите на външните работи на Италия, Великобритания, Франция, Германия, Полша и Испания в Рим.
От своя страна външния министър на Италия Антонио Таяни заяви по-рано днес, че страната му се нуждае от "поне 10 години", за да увеличи разходите си за отбрана и да се съобрази с новите цели, които трябва да бъдат договорени от НАТО, като уточни, че скоро може да бъде постигнато споразумение за тях.
"Вярвам, че можем да свършим добра работа с НАТО и да пристигнем на срещата на върха в Хага с предварително готово споразумение, за да може НАТО да демонстрира своето единство", заяви Таяни, говорейки заедно с Рюте.
Лидерите на държавите от алианса ще се срещнат в Хага на 24-25 юни.
/ЛМ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина