site.btaНе е едно и също дали една страна ще се включи към еврозоната достатъчно добре подготвена или съществено изоставаща, коментира проф. Гарабед Минасян на дискусия в София
Не е едно и също дали една страна ще се включи към еврозоната достатъчно добре подготвена, достигнала определена степен на реална конвергенция или съществено изоставаща. Това посочи макроикономистът проф. Гарабед Минасян на конференцията "България в Еврозоната - шансове и рискове", организирана от "Института за ново икономическо мислене" в София. Сред участниците в нея бяха вицепремиерът и председател на НС на БСП Атанас Зафиров, икономисти, учени.
Може да си представим случай, когато трябва да се качим във влака от движение - ако тичаме със скоростта на влака, качването ни ще бъде безболезнено, но представете си, че влакът върви много по-бързо, отколкото ние тичаме, можем да се хванем, но може и да си откъснем ръката, може да ни отхвърли някъде и може да си счупим главата, аргументира тезата си Минасян.
В изказването си той уточни, че е краен еврофил и добави, че най-доброто състояние на България е настоящото - като член на ЕС. Горд съм, че страната ни е член на ЕС. Моята преценка е, че ЕС съумява да намери добрите пътища, нелеко, и категоричното ми мнение е, че мястото на нашата страна е в еврозоната, посочи Минасян. Той обаче отбеляза някои рискове и илюзии, свързани с приемането на еврото.
Виждате колко е чувствително нашето общество към увеличаването на инфлацията, постоянно реагираме по най-различен начин. При силно социално разслоение, най-голямото социално разслоение в ЕС, кой ще мисли за това, правителството не го вижда това, все едно не съществува, посочи Минасян. Ако се появят такива напрежения, кой ще ги овладее. Всички трябва да сме сигурни, че винаги ще се намери сила, която да яхне този процес, и те положително ще се насочат не там, където би било редно, добави той.
Относно предложения от президента референдум, свързан с еврото, Минасян каза, че одобрява позицията на държавния глава. Аз не съм президентски човек, има много неща, които не одобрявам, но одобрявам действието на президента по отношение на референдума, каза Минасян.
Ние имаме вече поне два проведени референдума, свързани с еврозоната, само че трябва да има хора, които да ги четат тези неща, да ги разбират и да ги осмислят, посочи Минасян. Първият референдум, в който гласуват всички български граждани, целият български народ - 100 процента, това е с парите, каза той. Отбелязвайки публикуваната вчера от БНБ информация за депозитите и кредитите, Минасян коментира, че две трети от депозитите на населението са в левове и почти 80 процента от кредитите са в левове, и попита защо това е така. В другите страни, като погледнем, колкото повече наближава процесът на присъединяване към еврозоната, толкова повече се насочват към евро, а тук хората теглят, продължават да теглят кредити в левове, посочи Минасян. По думите му това е отношението на хората, гласът на хората, които гласуват, 100 процента от населението, не 20-30 процента, и добави, че за него това е един референдум, чиито резултати трябва да се осмислят. Правителството е редно задължително да си зададе този въпрос защо това е така и да отговори, и цялото население да е наясно с отговора и ангажимента на правителството, но това не го виждам, коментира Минасян.
Макроикономистът посочи и инициативата на "Възраждане" за референдум, уточнявайки, че не е техен привърженик. "Възраждане" събра в подписката 600 000 човека, не всички от тях са привърженици на тази партия и въпреки това са се подписали и техният глас е против влизането в еврозоната. Въпросът е защо тези хора са против влизането ни в еврозоната, кой ще отговори на този въпрос, каза Минасян. По думите му правителството е длъжно да постави този въпрос, не да разсъждаваме дали е редно, или не да има референдум, но е длъжно да осмисли защо тези хора не желаят да се ангажират с еврото.
Минасян коментира още, че е илюзия тезата, че еврозоната автоматично ще елиминира Русия от интервенция във вътрешните ни работи и даде пример със Словакия. Имаме добър съвременен пример - Словакия, тя пострада жестоко от съветските танкове през 1968 г. и има всички основания да не е настроена благоприятно към Русия, тя е член на еврозоната към 2009 г. и въпреки това словаците гласуваха определено руски кандидат за президент, защо това е така, посочи Минасян. Редно ли е правителството да си задава този въпрос. Ако стане нещо подобно тук у нас поради естественото ни влечение към изток, нашата реакция вероятно ще бъде много по-силно изразена и тогава всичките упреци ще бъдат насочени към ЕС, че е "калпав и лош", че еврозоната ни краде, изсмуква ни и т.н., да излезем от еврозоната, да се махнем от ЕС и къде ще отидем - в прегръдките на някого, коментира Минасян.
Относно информационната кампания за еврозоната, понеже непрекъснато се чуват мнения, че тя е слаба, че е трябвало да се подготви по-добре. Какво да кажат нашите управници в тази информационна кампания - ако тя тежи на мястото си, трябва да бъде икономически запълнена, а няма факти и основания тя да бъде запълнена икономически, така че тя да събере симпатии към еврото и затова всичко отива на приказки, отбеляза още Минасян.
/ЦМ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина