site.btaПо-висок икономически ръст през тази година и ускоряване на инфлацията очаква Министерството на финансите в пролетната си прогноза


Икономическият растеж на страната ще достигне 3 на сто през настоящата 2025 година, а средногодишната инфлация ще нарасне до 3,6 на сто. Това сочи Пролетната макроикономическа прогноза на Министерството на финансите, публикувана на сайта на ведомството.
Очакванията за ръста на брутния вътрешен продукт (БВП) и инфлацията за настоящата година са ревизирани във възходяща посока спрямо Есенната макроикономическа прогноза на финансовото министерство съответно с 0,2 процентни пункта и 1,2 процентни пункта. За сравнение, според есенната прогноза се очакваше ръст на БВП за тази година в размер на 2,8 на сто и средногодишна инфлация (по хармонизирания индекс на потребителските цени) от 2,4 на сто.
Министерство на финанси понижава очакванията си за ръста на икономиката през идната 2026 година, но повишава прогнозата си за периода 2027-2028 година.
Според пролетната прогноза се очаква икономическият растеж през следващата 2026 година да се забави до 2,5 на сто, до 2,4 на сто през 2027 година и до 2,2 на сто през 2028 година. За сравнение, в есенното издание на прогнозата очакваният ръст за периода бе съответно 3 на сто през 2026 година, 2 на сто през 2027 година и 2 на сто през 2028 година.
Според прогнозата растежът на БВП през 2025 година ще бъде подкрепен от публичните разходи, а забавянето през следващата година ще се дължи на намалението на публичните инвестиции. Най-голям принос за инфлацията през 2025 година ще имат цените на услугите, следвани от храните. Енергийните стоки ще имат отрицателен принос предвид очаквания спад на международните цени на суровия петрол.
По отношение на средногодишната инфлация през следващите години се очаква забавяне до 2,2 на сто през 2026 година, 2,1 на сто през 2027 година и 2 на сто през 2028 година. Прогнозата за периода е сходна с очакванията от есенното издание за средногодишна инфлация, а именно 2,3 на сто, 2,2 на сто и 2 на сто за трите години.
По отношение на заетостта у нас прогнозата за следващите години е тя да продължи да нараства, макар и със забавени темпове. Коефициентът на безработица се очаква да претърпи минимални промени въпреки прогнозираното нарастване на заетостта. За 2025 г. се очаква стойността на показателя да намалее до 4,1 процента (от 4,2 процента през 2024 г.), а към края на прогнозния период (2028 г.) да намалее минимално до 4 процента, сочи прогнозата.
Номиналният ръст на компенсацията на един нает достигна 10,4 процента през 2024 г. и е по-нисък от очакваното в есенната прогноза. През 2025 г. темпът на растеж на показателя в номинално изражение е оценен на 8,7 процента, а през 2026 г. на 4,3 процента.
В допълнение към основния сценарий в прогнозата се разглежда и алтернативен вариант на развитие на фона на повишаването на митата върух вноса в САЩ, предпрето от новата администрация във Вашингтон. Доколкото САЩ не е сред основните търговски партньори на България, много по-голямо значение за страната ни ще има ефектът от митата върху общата икономическа активност в Европейския съюз. Растежът на реалния БВП при алтернативния сценарий е по-нисък спрямо базовия сценарий през целия прогнозен период, се посочва в прогнозата.
/ПИП/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина