site.btaСръбският президент Александър Вучич изказа съболезнования на босненските жертви в Сребреница


Сръбският президент Александър Вучич изказа съболезнования на босненските жертви в Сребреница по повод 30-годишнината от трагичното събитие.
„Днес се навършват тридесет години от ужасното престъпление в Сребреница. Не можем да променим миналото, но трябва да променим бъдещето. Още веднъж, от името на гражданите на Сърбия, изказвам съболезнованията си на семействата на босненските жертви, убеден, че подобно престъпление никога повече няма да се повтори“, написа Вучич в социалната мрежа Екс.
Снощи в интервю за частната сръбска телевизия "Пинк" сръбският президент каза, че се гордее, че преди 10 години е присъствал на церемонията в памет на жертвите в Поточари, като подчерта, че по този начин е показал уважението си въпреки целия натиск и атаки, на които е бил подложен тогава.
През 2015 г. в качеството на си премиер Александър Вучич отиде Поточари, Източна Босна и Херцеговина, на церемонията в памет на над 8 000 бошняци, убити от босненските сръбски сили през юли 1995 г.
След като положи цветя на мемориала, на път за церемониалната ложа, предназначена за делегациите, Вучич беше освиркан и замерян с пластмасови бутилки и буци пръст. Охраната реагира бързо и го ескортира от Поточари.
Тогава и днес Вучич не употреби думата "геноцид" за случилото се преди 30 години в Босна.
Между 1992 и 1995 г. Босна и Херцеговина беше разтърсена от най-жестоките боеве в Европа след Втората световна война.
През юли 1995 г. босненските сръбски сили убиват над 8300 босненски мюсюлмани (бошняци) в град Сребреница и околните райони. Повечето от жертвите са преследвани и екзекутирани, докато са се опитвали да избягат през горите. Телата им са заровени в набързо изкопани масови гробове, а по-късно разкопани с булдозери и разпръснати сред други гробни места, за да се скрият доказателства за престъплението.
Военното престъпление в Сребреница през 1995 г. е определено за геноцид както от национални, така и от международни съдилища. То е извършено от членове на армията на Република Сръбска под командването на Радован Караджич и Ратко Младич, които бяха осъдени на доживотен затвор от базирания в Хага Международен съд за военните престъпления в бивша Югославия. Най-малко 47 души бяха осъдени за престъпления в Сребреница, като са получили общо над 700 години затвор.
Както босненските сърби, така и съседна Сърбия все още отказват да признаят, че клането в Сребреница е геноцид.
Гражданската война в Босна (1992-1995 г.) доведе до смъртта на повече от 100 000 души и до разселването на милиони.
/ДИ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина