site.btaЧетвъртият фестивал на китарата в Плевен постави рекорд с 250 изпълнители от 24 държави на три континента
BOBSTH 10:17:31 29-11-2018
MM1016BO.017
Плевен - фестивал - откриване
Четвъртият фестивал на китарата в Плевен постави рекорд с 250 изпълнители от 24 държави на три континента
Плевен, 29 ноември /Малин Решовски, БТА/
Четвъртото издание на Международния фестивал на китарата в Плевен постави рекорд, в сравнение с предишните форуми, с участието на 250 изпълнители от 24 държави на три континента. Това заяви за БТА художественият му директор Николай Михайлов - заместник-директор на Националното училище по изкуствата /НУИ/ "Панайот Пипков" в Плевен.
Селекцията на артистите бе сериозна и събра световен елит от китаристи от Европа, Азия и Южна Америка, уточни той. Според него подобен род фестивали в Европа са малко, затова Плевенският се нарежда сред най-значимите форуми за китарно изкуство. До 2 декември ще продължат майсторските класове, в които 13 водещи преподаватели от Европа ще разкрият тайните на китарното изпълнителско изкуство в над 100 часа на млади китаристи.
Впечатляващо бе откриването на феста снощи от прочутия китарен квартет "Еклис" от Франция и звездното дуо - Атанас Уркузунов /България-Франция/ и Мие Огура /Япония/. В своята програма дуото представи световна премиера на творба на българина, в която според специалистите, той преоткрива "очарованието и виталността на Балканската музика едновременно със светли и буреносни ритми - както нежни, така и силни". Двамата звездни изпълнители са преподаватели в консерватории в Париж, съответно в "Морис Равел" и "Жак Ибер", а участието им в Плевен бе част от световното им турне. Уркузунов като композитор има над 80 творби и много награди, а като преподавател е търсен в Европа, САЩ, Канада, Китай и Япония.
В първия концерт се представиха и миналогодишните победители Никлас Йохансен /Дания/, Филипос Манолудис /Гърция/ и Кристияна Стоянова /България/.
/ММ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина