site.btaПреди 15 години на 20 април 2010 г. избухва експлозия на нефтената платформа „Дийпуотър хърайзън“


Преди 15 години на 20 април 2010 г. избухва експлозия на нефтената платформа „Дийпуотър хърайзън“, разположена на 66 км от щата Луизиана, САЩ, в нефтеното находище „Макондо“ в Мексиканския залив. Разразилият се пожар отнема живота на 11 работници на платформата, 17 са ранени от общо 126 човека. На 22 април 2010 г. нефтената платформа потъва. Избухването на експлозията води до най-големия нефтен разлив в историята на САЩ.
Нефтената платформа „Дийпуотър хърайзън“ е собственост на компанията „Трансоушън“. Съоръжението е отдадено под наем на петролния гигант „Бритиш петролиъм“ за периода от 2001 до септември 2013 г. „Дийпуотър хърайзън“ е пето поколение плаваща платформа за сондиране на петрол, построена през 2001 г. от корабостроителната компания „Хюндай Хеви Индъстрис“ (Hyundai Heavy Industries) в Южна Корея. Платформата е свръхдълбоководна, динамично позиционирана, стабилизирана с колона, полупотопяема мобилна офшорна сондажна единица, предназначена за пробиване на подводни кладенци за проучване и добиване на нефт. Тя е с дължина 121 метра и широка 78 метра с капацитет на работа във води с максимална дълбочина до 2438 метра и възможност за максимална дълбочина на пробиване до 9144 метра. През септември 2009 г. платформата пробива най-дълбокия петролен кладенец в света на вертикална дълбочина от 10685 метра и под 1259 метра води в нефтеното находище „Тибър“ в Мексиканския залив, приблизително на 400 км от Хюстън, САЩ.
„Дийпуотър хърайзън“ започва сондажи в кладенеца „Макондо“ през февруари 2010 г. при дълбочина на водата от около 1500 м. На 20 април 2010 г. по време на последните фази на пробиване на кладенеца от щранга на платформата изригва морска вода във въздуха на 70 метра височина, след което следва изригване на комбинация от сондажна кал, метан и вода. Метанът преминава в газообразно състояние и се запалва в поредица от експлозии. Направени са неуспешни опити за активиране на противовзривния предпазител, запушване на кладенеца и предотвратяването на нефтен разлив.
Предполага се, че десет от работниците на платформата са убити от първоначалната експлозия, а един е загинал в последвалия пожар. Работниците са евакуирани, а ранените са транспортирани с хеликоптер до медицинските заведения. След около 36 часа на 22 април 2010 г „Дийпуотър хърайзън“ потъва. Нефтеният разлив продължава до 15 юли, когато кладенецът е запечатан чрез поставянето на капак. На 19 септември 2010 г. кладенецът е обявен за окончателно запушен.
Изтеклият нефт във водите на залива води до безпрецедентно замърсяване и екологична катастрофа с дълготрайни последици.
След инцидента на 20 април 2010 г. са заведени граждански искове и наказателни производства.
През 2016 г. е премиерата на филма „Дийпуотър хърайзън: Море в пламъци“ на режисьора Питър Бърг. Филмът е вдъхновен от драматичната история за експлозията на нефтодобивната платформа и е въздействащ разказ за най-големия разлив на нефт в американската история. Филмът разкрива истинската история и часовете преди и след експлозията. В главните роли са: Марк Уолбърг, Кейт Хъдсън, Кърт Ръсел, Джон Малкович, Дилън О'Брайън, Джина Родригес и Итън Суплий.
За експлозията, жертвите и потъването на платформата „Дийпуотър хърайзън“ четем в емисия „Международна информация“ на БТА:
Най-малко 11 изчезнали и седем тежко ранени при експлозия на нефтена платформа в Мексиканския залив
Вашингтон, 21 април 2010 г. /БТА/ Най-малко 11 души са изчезнали, а седем са тежко ранени при експлозия на нефтена платформа в Мексиканския залив, съобщи американската брегова охрана, цитирана от ДПА.
Експлозията станала към 23 ч. местно време снощи (3:00 ч. по Гринуич днес) на платформа, разположена на 84 километра югоизточно от Венис, щата Луизиана.
Повечето от намиращите се на платформата „Дийпуотър хърайзън“ 126 работници успели да се спасят. Най-малко 11 обаче са в неизвестност, а няколко други са в болница, посочва Асошиейтед прес.
Бреговата охрана изпратила хеликоптери от Ню Орлийнс (Луизиана) и Мобайл (Алабама), за да помогнат при евакуирането на хората и търсенето на изчезналите. В търсенето участват също един самолет и лодки.
Вследствие на експлозията платформата се е наклонила на 70 градуса и има опасност да се обърне.
***
Нефтена платформа потъна в Мексиканския залив след експлозия, 11 работници все още са в неизвестност
Ню Орлийнс, 22 април 2010 г. /БТА/ Нефтена платформа потъна днес в Мексиканския залив, след като преди два дни на съоръжението избухна взрив, предаде Асошиейтед прес, като се позова на американската брегова охрана.
Платформата „Дийпуотър хърайзън“ е отишла под водата въпреки усилията за предотвратяване на потъването ѝ и за потушаване на пожара, който я обхванал след експлозията.
Бреговата охрана продължава да търси 11 работници, които са в неизвестност след взрива във вторник.
Съоръжението е собственост на компанията „Трансоушън“, подизпълнител на петролния гигант Би Пи, посочва АП.
За последиците от нефтения разлив в Мексиканския залив четем:
Губернаторът на Алабама също обяви бедствено положение заради петролния разлив; потънала е още една нефтена платформа край Луизиана
Монтгомъри, 1 май 2010 г. /БТА/ Губернаторът на щата Алабама Боб Райли обяви бедствено положение, заявявайки, че нефтеният разлив в Мексиканския залив представлява сериозна заплаха за околната среда и икономиката, предаде Ройтерс.
Преди него същата мярка предприеха губернаторите на Луизиана и Флорида.
Междувременно близо до Морган сити в Луизиана потъна още една нефтена платформа, докато била транспортирана към склад за скраб, съобщи крайбрежната охрана. Никой не е пострадал и корабоплаването не е било засегнато от инцидента в навигационния канал Чарънтън. Властите обясниха, че това не е основен воден път. Платформата, дълга 210 фута, имала резервоар за 20 хиляди галона гориво, но при потъването горивото било не повече от 200 галона. Като предпазна мярка бреговата охрана е разположила плаващ бараж.
Властите на Луизиана решиха да изпратят затворници, които да се включат в почистване на бреговата ивица от петролните замърсявания от големия разлив в Мексиканския залив, съобщи Франс прес. Силни ветрове от югоизток изтласкаха вчера част от петрола, изтекъл от потъналата платформа „Дийпуотър хърайзън“ към крайбрежието на Луизиана, застрашавайки местната екосистема, включваща редки видове птици и морски видове. Части от нефтеното петно вече са стигнали и до устието на р. Мисисипи.
Предотвратяването на екокатастрофата силно се затруднява от метеорологичните условия. Както съобщи националната служба по метеорология на САЩ, приливът и наближаваща буря ще спомогнат за проникване на още повече нефт по крайбрежието. Очаква се вълнението следващите дни да достигне до 2 метра. При подобни условия специалните заграждения, разположени, за да локализират нефтения разлив по повърхността на водата, няма да могат да възпрепятстват проникването на нефт до брега и намиращите се там водоеми. Това според учените ще доведе до колосална екокатастрофа. Хората вече намират по брега птици, чиито пера са покрити с нефт. Положението се усложнява и от това, че в този период по крайбрежието на Мексиканския залив птиците гнездят. Заплашена е и водната фауна, тъй като нефтът ще прекрати достъпа на кислород до планктона, от който се храни. В зоната на бедствието обитават също колонии видри. Според учените под заплаха са над 400 вида животни.
Оказа се, че мащабите на разлива превишават пет пъти първоначалните преценки. По последни данни от повредената тръба всекидневно се изливат 5 хиляди барела нефт, или 800 хиляди литра. В момента нефтеното петно е обхванало площ от 75 хиляди кв. км. От екологичната катастрофа са заплашени четири щата – Луизиана, Флорида, Алабама и Мисисипи.
***
На петролния теч в Мексиканския залив не му се вижда краят
/Сп. „Икономист“, 10 юни 2010 г./
Беда очаква птиците, когато се гмурнат за плячка. Погледната отвисоко, водата не изглежда много по-различна отпреди. И естествено, една птица няма как да знае за милионите галони петрол, които изтекоха в Мексиканския залив след потъването на сондата „Дийпуотър хърайзън“ на 22 април. „Птиците не са специалисти по петролно замърсяване“, казва с въздишка Том Макензи от Службата за охрана на рибните ресурси и животинския свят на САЩ. „Те кацат там, където им се налага.“ За много чайки, рибарки и корморани от крайбрежието на залива това се оказва смъртоносна грешка. Петролът сплъстява перата им и те не могат да летят. Обърква терморегулацията на телата им. И ако се опитат да се почистват с човките си, поглъщат петрола, който предизвиква бъбречна криза. Само през тази седмица спасителите са събрали стотици омаслени птици, костенурки и бозайници. Над половината от птиците се оказват мъртви. Оцелелите са изтощени, гладни и жадни. Някои са летаргични, разказва Макензи, други са превъзбудени.
Петролът изтича вече повече от седем седмици. Щетите стават все по-очевидни, решенията – не. По отношение на самия петролен кладенец, нещата са в постоянно движение. „Бритиш петролиъм“, която отчаяно се опитва да спре теча, опита нов ход миналата седмица. На 3 юни компанията преряза повредената издигаща тръба, която води от отказалата да се задейства и да запечата кладенеца клапа (blowout-preventer) на океанското дъно до сондата и спусна в нея херметизиращ капак, за да улови част от изтичащия нефт. Този капак, твърдят от компанията, сега събира над 10 000 барела петрол дневно и ги пренася до танкер на повърхността.
Всичко това звучи добре, защото според сегашната официална оценка на скоростта на теча, направена от техническа група на Националното командване за борба със злополуки, дневно изтичат между 12 000 и 19 000 барела петрол. След като капакът бе поставен, шефът на „Бритиш петролиъм“ Тони Хейуърд обяви, че с този метод компанията улавя „преобладаващото мнозинство“ от петрола. Малцина обаче вярват на официалната преценка, макар че тя надхвърля значително първоначалните сметки на „Бритиш петролиъм“ първо за 1000, а после за 5000 барела на ден. Независими учени твърдят, че скоростта на теча е вероятно неколкократно по-висока от официално обявената. Скоро след срязването на тръбата, един от екипите на техническата група, след като прегледа видеозаписите от океанското дъно, излезе с консервативна оценка от поне 12 000 до 25 000 барела на ден. Групата в момента работи върху нова оценка. Поне един от правителствените учени смята, че прерязвайки издигащата тръба, от „Бритиш петролиъм“ на практика са засилили теча. Изтичането на петрол ще спре едва след изкопаването на спасителен кладенец. Той няма да бъде готов преди средата на август и, разбира се, може да има нужда от повече от един.
И докато течът не отслабва, американците стават все по-раздразнителни. Според ново допитване над 80 процента от тях не одобряват дейността на „Бритиш петролиъм“, а над две-трети не са доволни от реакцията на федералното правителство. Администрацията все пак засили изблиците си на възмущение. Миналата седмица говорителят на Белия дом заяви, че петролният разлив кара президента да стиска зъби. Тази седмица Обама охлаби захапката достатъчно дълго и каза, че се консултира с експерти, за да реши „чий задник да срита“.
Това несъмнено ще има катарзисен ефект за президента и за мнозина американци, но няма да бъде достатъчно. Докато петролът се просмуква в крехката екосистема на блатата на Луизиана, става очевидно, че пораженията ще останат за дълги години. Федералната реакция трябва да вземе това предвид. Ейми Лю от института „Брукингс“ вярва, че президентът все още има шанс за двойна победа. Ако Обама успее да притисне „Бритиш петролиъм“ да мобилизира ресурсите си за широкомащабно възстановяване на крайбрежието, аргументира се тя, той ще прояви лидерство по отношение на компанията и ангажираност към замърсените с петрол щати от залива.
***
Петролният разлив в Мексиканския залив вече е засегнал всички американски щата в района
Ню Орлийнс, 7 юли 2010 г. /БТА/ Петролният разлив от платформа на британската компания „Бритиш петролиъм“ в Мексиканския залив, която претърпя авария преди два месеца и половина, вече е засегнал всички американски щати в района, предадоха Франс прес и ДПА.
Петролни топчета бяха открити по плажове в Тексас, на около 600 километра от мястото на теча. Анализи установили, че те са резултат именно от най-големия петролен разлив в историята на Съединените щати. Властите обаче смятат, че топчетата са били изхвърлени от кораб, събиращ петрол в Мексиканския залив.
Платформата „Дийпуотър хърайзън“, намираща се на около 80 километра от бреговете на Луизиана, експлодира на 20 април тази година. Следи от петрол бяха открити на разстояние до 800 километра, по протежение на петте американски щата, които имат излаз на Мексиканския залив – Луизиана, Мисисипи, Алабама, Флорида и Тексас.
Лошите метеорологични условия продължават да възпрепятстват операцията по събирането на изтичащия петрол. Бурното море не позволява на изпомпващите кораби да възобновят своята работа, съобщи адмирал Тад Алън бреговата охрана на САЩ.
Адмирал Алън, който командва операцията, обаче отбеляза, че корабът „Хеликс пръдюсър“, е на път да започне да събира петрол, въпреки неблагоприятната обстановка. Този плавателен съд има капацитет да изпомпва 53 хиляди барела петрол на ден (при изтичащи на ден между 35 и 60 хиляди барела). В момента „Бритиш петролиъм“ събира около 25 хиляди барела петрол дневно.
За овладяването изтичането на петрол и борбата с нефтеното петно във водите на Мексиканския залив четем:
„Бритиш петролиъм“ строи машина за изпомпване на разлетия петрол в Мексиканския залив
Голдън Медоу, щата Луизиана, 4 май 2010 г. /БТА/ Британският петролен гигант „Бритиш петролиъм“ строи машина за изпомпване на петрол, за да почисти нефтеното петно, което се образува в Мексиканския залив след потъването на платформата „Дийпуотър хърайзън“, предаде Ройтерс. Компанията обаче не е сигурна, че методът ще се окаже успешен.
Помпата е 98-тонна 12-метрова метална кутия, наподобяваща примитивна космическа ракета, на върха на която има дупка, през която тя изхвърля изпомпвания от дъното петрол на повърхността, където той трябва да бъде събран от шлеп.
На теория тази система трябва да събере 85 процента от петрола, който блика от морското дъно. „Бритиш петролиъм“ обаче никога не е работила с такава помпа на толкова голяма дълбочина и не може да гарантира, че тя ще работи безупречно. Подобна технология е използвана три пъти, след като ураганът Катрина премина през Мексиканския залив през 2005 г., но на по-малка дълбочина.
Петролният разлив е истински кошмар за репутацията на „Бритиш петролиъм“ и, в старанието си да покаже колко усърдно работи за предотвратяване на екокатастрофа, компанията отвори за журналисти строителната си фабрика в Голдън Медоус, Южна Луизиана. Говорителят на петролния гигант Джон Къри увери, че ако се наложи компанията ще изпробва всички средства за почистване на залива, докато някое от тях проработи, за да се сведат до минимум пораженията върху околната среда.
***
До няколко дни петролният разлив може да бъде напълно овладяно
Вашингтон, 9 юли 2010 г. /БТА/ Адмирал Тад Алън, който ръководи от името на правителството операцията по спиране на петролния разлив в Мексиканския залив, изрази увереност, че до няколко дни изтичането на петрол може да бъде спряно, с което ще се сложи край на продължаващия над 80 дни кошмар за жителите на района, съобщи Франс прес.
Използвайки промеждутъка от благоприятни метеорологически условия, екипите, натоварени със задачата да спрат теча, се готвят да заменят досегашната фуния с нова и да включат в операцията още кораби, което ще позволи да се събира всичкия петрол, изливащ се на дъното в Мексиканския залив.
Ако операцията е успешна, тя ще даде възможност на „Бритиш петролиъм“ да събира по 80 000 барела петрол дневно – много по-голямо количество от изтичащото в момента на дъното на океана.
Операцията може да започне утре, смята адм. Алън. Цялата операция, от момента на разкачването на стария до монтирането на новата фуния, ще отнеме около три-четири дни, каза той.
В момента се събират средно около 25 000 барела петрол дневно от изтичащите между 35 000 и 60 000 барела суров петрол от повредения кладенец на потъналата след експлозия на 22 април нефтена платформа „Дийпуотър хърайзън“. Аварията причини най-тежката екологична катастрофа в историята на САЩ.
Британският петролен гигант вчера посочи, че допълнителните кладенци, които пробива, за да спре окончателно изтичането, се очаква да дадат резултат след 27 юли.
***
Резултатът от операцията „статично неутрализиране“ е паметно събитие, заяви говорителка на „Бритиш петролиъм“
Ню Орлиънс/Лондон, 4 август 2010 г. /БТА/ Специалистите на „Бритиш петролиъм“ – БП (British Petroleum – BP) успешно извършиха операцията „статично неутрализиране“, чиято цел бе окончателно да бъде запушен авариралият кладенец в Мексиканския залив, съобщи днес БП, цитирана от световните агенции.
Това означава, че чрез метода на изливане на цимент и специална сондажна смес в ствола на кладенеца инженерите на „Бритиш петролиъм“ са успели да нормализират налягането в него, а това открива възможност за пълно и окончателно запечатване на авариралия кладенец.
Постигнатият резултат е „паметно събитие“ отбеляза говорителката на БП Шейла Уилямс.
Поредната операция за запушването на кладенеца започва вчера.
На 20 април в Мексиканския залив на плаващата петролна платформа на БП „Дийпуотър хърайзън“ стана взрив, последван от пожар, отнел живота на 11 служители. По неизяснени все още причини при аварията не се е задействала автоматичната система за блокиране на кладенеца, от който започва неконтролируемо да изтича петрол. Това породи безпрецедентна екологична катастрофа по американското крайбрежие.
Аварията се отрази изключително тежко на БП. Акциите ѝ рязко поевтиняха и тя загуби 70 милиарда долара от корпоративния си капитал. На световните пазари се заговори за евентуално поглъщане на БП от нейни конкуренти и по-специално от американската „Ексън мобил“ (Exxon Mobil Corp).
***
Временният капак на повредената платформа на Би Пи в Мексиканския залив бе отстранен
Ню Орлийнс, 3 септември 2010 г. /БТА/ Британската петролна компания „Бритиш петролиъм“ отстрани временния капак на кладенеца на потъналата нейна платформа в Мексиканския залив, която причини най-тежката екологична катастрофа в историята на Съединените щати, предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес.
Не се очаква да започне да изтича отново петрол. В района обаче са изпратени кораби, които имат готовност да събират петрол при евентуален нов теч.
Отстраненият капак спря изцяло изтичането на петрол на 15 юли.
Премахването на това съоръжение е първата от няколко стъпки към спирането на теча завинаги. След това неизправният предпазен вентил на върха на взривения кладенец „Макондо“ ще бъде заменен с нов. Тогава Би Пи ще може да възобнови прокопаването на специален кладенец, който ще се пресече с „Макондо“ и през който ще бъдат инжектирани кал и цимент за постоянно запушване на взривения кладенец.
Неизправният предпазен вентил е ключово доказателство при разследванията на взрива на платформата „Дийпуотър хърайзън“ на 20 април тази година, довел до нейното потъване два дни по-късно. 11 души загинаха при експлозията, а над 4 милиона барела петрол се изляха в Мексиканския залив до спирането на теча.
***
Бактерии са погълнали почти всичкия метан от петролния разлив в Мексиканския залив
Вашингтон, 7 януари 2011 г. /БТА/ Бактерии са погълнали почти всичкия метан, който може да повлияе върху климата, от петролния разлив в Мексиканския залив, предаде Ройтерс, позовавайки се на публикация в сп. „Сайънс“.
Мексиканският залив стана жертва на екологична катастрофа, след като на 20 април тази година избухна взрив на петролната платформа „Дийпуотър хърайзън“ на компания „Бритиш петролиъм“, припомня агенцията.
След взрива на платформата са се освободили близо 200 000 тона метан. Половината от тях са попаднали дълбоко във водите на залива.
Авторите на настоящето проучване от Калифорнийския университет в Санта Барбара са установили, че бактериите са успели да погълнат почти всичкия метан, преди той да се издигне от морското дъно и да попадне в атмосферата.
Проблемът сериозно тревожеше климатолозите, тъй като метанът е 20 пъти по-ефективен в улавянето на топлината в атмосферата от въглеродния диоксид.
Във връзка с експлозията на „Дийпуотър хърайзън“ и последвалия петролен разлив започват съдебни процеси. За взетите решения на съда и сключените споразумения четем в емисията „ИКОНОМИКА ЕКСПРЕС“ на БТА:
Правителството на САЩ внесе съдебен иск срещу „Бритиш петролиъм“ и още четири компании заради петролния разлив в Мексиканския залив
Вашингтон, 15 декември 2010 г. /БТА/ Правителството на американския президент Барак Обама е внесло днес съдебен иск срещу „Бритиш петролиъм“ и четири други компании заради петролния разлив в Мексиканския залив с претенции, че са нарушили екологичното законодателство на САЩ, предаде Ройтерс.
Това е само началото на съдебните спорове по случая, които вероятно ще бъдат продължителни.
Внесеният днес иск от Министерството на правосъдието настоява за обезщетения от „Бритиш петролиъм“ и компаниите „Трансоушън“, „Андарко петролиъм“, „Мицуи“ и „Лойдс“ за участието им в най-голямата екологична катастрофа с петрол в историята на САЩ. В иска не се споменават компанията „Халибъртън“, която извърши циментирането на петролния кладенец „Макондо“, нито „Камерън интернешънъл“, която е доставила оборудването за кладенеца. (…)
***
Би Пи постигна окончателно споразумение с ищците за компенсации от 7,8 милиарда долара за вредите от петролния разлив в Мексиканския залив
Лондон, 18 април 2012 г. /БТА/ Британската петролна компания Би Пи (ВР) постигна днес окончателно споразумение с американците, подали частни искове за изплащане на щети от аварията на петролна платформа на Би Пи в Мексиканския залив, предадоха световните агенции.
Според постигнатото споразумение над 100 000 ищци ще получат компенсации на обща стойност 7,8 милиарда долара, уточниха представители на Би Пи.
В петък ще бъде отбелязана втората годишнина от аварията, станала на 20 април 2010 година на платформата на Би Пи „Дийпуотър хърайзън“, при която загинаха 11 души и бе предизвикана най-тежката екологична катастрофа в историята на САЩ.
***
Би Пи се е съгласила да плати на американските власти над 4,5 милиарда долара за петролния разлив в Мексиканския залив
Лондон, 15 ноември 2012 г. /БТА/ Британската петролна група Би Пи (BP) обяви днес, че ще плати рекордната глоба от над 4,5 милиарда долара на американските власти по силата на извънсъдебно споразумение за уреждане на част от проблема с петролния разлив в Мексиканския залив, причинен при експлозия на платформа на Би Пи, предадоха световните агенции.
„Стойността на цялостното споразумение е около 4,5 милиарда долара с разпределение на плащанията за период от шест години“, се посочва в комюнике на Би Пи.
Като част от това споразумение Би Пи се признава за виновна по обвиненията за непрофесионални действия или недоглеждания, свързани със смъртта на 11 души при експлозията на платформата ѝ „Дийпуотър хърайзън“.
Би Пи ще плати 4 милиарда долара на американското министерство на правосъдието в замяна на прекратяване на съдебно преследване и 525 милиона долара на американските борсови власти.
Това е най-голямата глоба в американската история, коментира информиран източник, посочвайки, че тя превишава значително санкциите от 1,3 милиарда долара, изплатени през 2009 година от фармацевтичната група Пфайзер (Pfizer) за уреждане на спорове по търговските ѝ практики за противовъзпалителни медикаменти.
***
„Трансоушън“ ще плати 1,4 милиарда долара заради петролния разлив в Мексиканския залив през 2010 година
Вашингтон, 3 януари 2013 г. /БТА/ Швейцарската компания „Трансоушън“ (Transocean) се е съгласила да плати 1,4 млрд. д. при извънсъдебно споразумение с правителството на САЩ заради ролята си при разлива на петрол в Мексиканския залив през 2010 година. Това съобщиха Асошиейтед прес и Ройтерс, цитирайки източник, пожелал анонимност.
Сумата включва 1 млрд. д. за уреждане на граждански искове и 400 млн. д. по наказателни дела. Очаква се условията на споразумението да бъдат обявени по-късно днес, отбелязва Ройтерс. (…)
„Трансоушън“ (Transocean) бе собственик на платформата, дадена под аренда на британския концерн Би Пи (BP).
***
Компанията „Халибъртън“ се призна за виновна при разследването на причините за разлива в Мексиканския залив през 2010 година
Ню Йорк, 26 юли 2013 г. /БТА/ Американската компания „Халибъртън“ (Halliburton) се призна за виновна по обвинение, че е унищожила доказателства при разследването на петролния разлив през април 2010 година в Мексиканския залив, предадоха световните агенции.
Според Министерството на правосъдието на САЩ „Халибъртън“ е направила свое вътрешно разследване след експлозията на кладенците Макондо, която доведе до най-тежката екологична катастрофа в историята на САЩ.
„Халибъртън“ се е съгласила да плати максималната глоба, да бъде в изпитателен срок три години и да продължи да сътрудничи на правителственото разследване.
„Халибъртън“ бе поддоговорна компания на Би Пи (BP) и кладенците са били по неин проект. При експлозията на платформата „Дийпуотър хърайзън“ на Би Пи загинаха 11 души, а в Мексиканския залив изтекоха милиони галони петрол, припомня Асошиейтед прес.
„Халибъртън“ освен това даде доброволно 55 милиона долара на Националната фондация за опазване на рибите и дивия живот, допълват агенциите.
***
„Безразсъдното поведение“ на Би Пи е довело до петролния разлив в Мексиканския залив през 2010 година, според американски съд
Батън Руж (Луизиана), 4 септември 2014 г. /БТА/ Федерален съдия в САЩ постанови, че „безразсъдното поведение“ на петролния гигант Би Пи (BP) е довело до разлива в Мексиканския залив през 2010 година, който бе най-тежкият петролен офшорен разлив в САЩ, предаде Асошиейтед прес.
Решението дава възможност компанията да бъде съдена за милиарди долари.
При експлозията на платформата „Дийпуотър хърайзън“ на 20 април 2010 година загинаха 11 души, а в Мексиканския залив изтекоха милиони галони петрол, нанасяйки поражения на околната среда и икономически щети на няколко южни щата на САЩ. Би Пи вече се съгласи да плати милиарди по наказателни обвинения.
Според съда концернът носи 67 процента от вината за разлива. Швейцарската компания „Трансоушън“ (Transocean) има други 30 процента от вината. „Трансоушън“ бе собственик на платформата, дадена под аренда на британския Би Пи. Подизпълнителят „Халибъртън енерги сървис“ (Halliburton Energy Service) има 3 процента от вината.
***
Американското правителство, засегнатите щати и Би Пи финализираха споразумение във връзка с петролния разлив в Мексиканския залив
Вашингтон, 6 октомври 2015 г. /БТА/ Петролната компания Би Пи („Бритиш петролиъм“) финализира споразумение за 20,8 милиарда долара с американското правителство и щатите по крайбрежието на Мексиканския залив за уреждане на претенциите във връзка с петролния разлив от 2010 г., съобщиха ДПА и Асошиейтед прес.
Правосъдното министерство на САЩ заяви, че това е най-голямата сделка с отделна компания в неговата история.
„Това историческо решение е силен и подходящ отговор на най-тежкото екологично бедствие в американската история“, каза правосъдната министърка Лорета Линч.
„Би Пи получава наказанието, което заслужава, като същевременно предоставя важно обезщетение за вредите, които причини на околната среда и икономиката на региона на залива“, заяви тя.
Над три милиона барела петрол се изляха в морето за 87 дни след експлозията на нефтената платформа „Дийпуотър хърайзън“ на 20 април 2010 г., при която загинаха 11 работници. Това беше най-големият крайбрежен петролен разлив в американската история.
Със сделката се финализира договореност, обявена най-напред през юли. Сега остава тя да премине 60-дневен период на публично обсъждане и да бъде одобрена от съда.
***
Би Пи ще плати 20,8 милиарда долара обезщетение за петролния разлив в Мексиканския залив през 2010 година
Ню Йорк, 5 април 2016 г. /БТА/ Британската петролна компания Би Пи (BP) за 16 години ще изплати на пет американски щата 20,8 млрд. долара обезщетение за петролния разлив в Мексиканския залив през 2010 година, предадоха ТАСС и Асошиейтед прес.
Съответното споразумение между страните бе постигнато през юли миналата година и сега бе утвърдено от федерален съд в Ню Орлиънс.
От общата сума 5,5 млрд. долара са само заради нарушаването на Закона за чистота на водите, уточни съдията.
Би Пи оцени на над 53 млрд. долара разходите, които е направила за ликвидиране на аварията, нейните последици, воденето на съдебни дела и компенсации на пострадалите. (…)
***
Разливът в Мексиканския залив струва на Би Пи 62 милиарда долара
Ню Орлиънс, 15 юли 2016 г. /БТА/ Петролният гигант Би Пи (BP) изчисли крайната стойност на разходите по петролния разлив в Мексиканския залив от 2010 година и сумата набъбна до 61,6 милиарда долара, предадоха Асошиейтед прес и ТАСС.
Компанията за първи път прави цялостна оценка на разходите по бедствието, свързано с аварията на платформата „Дийпуотър хърайзън“.
Би Пи посочва, че очаква да похарчи общо 44 милиарда долара след данъчни удръжки. Новата оценка включва 5,2 милиарда долара допълнителни разноски преди данъци.
През април 2010 година при експлозия на платформата „Дийпуотър хърайзън“ загинаха 11 души. Започналото изтичане на петрол от кладенеца „Макондо“ бе спряно едва три месеца по-късно, като според местните власти във водите на Мексиканския залив са попаднали 4,9 млн. барела петрол. Аварията бе най-голямата екологична катастрофа в историята на САЩ.
/ДС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина