site.btaБългария трябва диверсифицира енергийните доставки и да развива земеделието си, смятат експертите на ИСС


България трябва да ускори процеса по диверсификация на енергийните доставки и, също така, да ускори процеса по развитие на земеделския отрасъл, за да го направи по-конкурентен и допринасящ за формирането на брутен вътрешен продукт (БВП) в по-голяма степен. Това пише в документ на Икономическия и социален съвет на България (ИСС).
Пленарната сесия на Икономическия и социален съвет е приела на 15 септември разработено по собствена инициатива становище "Анализ на основните макроикономически и фискални параметри в България за периода 2015-2022: Средносрочна бюджетна прогноза и структура на БВП". Препоръките и предложенията в документа са получени днес в БТА.
Според ИСС нетният износ е един от ключовите източници за генерирането на допълнителна добавена стойност в икономиката. В дългосрочен план би било добре икономическата политика да е насочена към поддържането на положителен търговски баланс.
Търговският баланс (нетен експорт) остава отрицателен за целия анализиран период (2015-2022 г.). Средната стойност за периода на годишна основа е минус 4 процента. България трябва да увеличи високотехнологичните продукти и услуги в структурата на своята икономика, които имат потенциал за експортна насоченост. Увеличаването единствено на физическите обеми на стоки за износ с ниска добавена стойност трудно може да промени отрицателната величина на нетния експорт, пише в документа.
Крайното потребление през целия период е основен компонент в структурата на БВП. То е движено от подкрепата за заетост и нарастването на доходите на домакинствата (работни заплати, пенсии). От друга страна, бруто образуването на основен капитал (БОК) приема силно отрицателни величини (минус 8,3 на сто за 2021 г. и минус 4,3 на сто за 2022 г.).
През целия период БВП на България нараства средно с 3,1 на сто. През 2021 г. БВП нараства със 7,6 на сто, а през 2020 г. намалява с 4 на сто. В същото време разликата в БВП на човек от населението (по текущи цени) между средното ниво за ЕС (ЕС-27) и България е около три пъти към 2022 г. ИСС констатира, че този темп на растеж на българската икономика поставя под съмнение постигането на реална конвергенция с ЕС в следващите 15 години. Това вероятно ще ускори и без това значителните миграционни процеси, които допълнително отслабват българската икономика, отчитат в ИСС.
/ИЦ/
news.modal.header
news.modal.text