site.btaДа се инсталират 8 пъти повече соларни панели и 5 пъти повече вятърни турбини до 2030 г., призова представител на "Сименс"


Първото предизвикателство в момента е намаляването на емисиите въглероден диоксид. Втората стъпка е да се увеличи делът на възобновяемите енергийни източници, което означава, че трябва да се инсталират 8 пъти повече соларни панели и 5 пъти повече вятърни турбини до 2030 г. Това каза Александър Стоянов, който ръководи направление интелигентна инфраструктура към "Сименс" ЕООД, по време на конференция в София на тема "Декарбонизация - българският преход и актуални практики от бизнеса“, организирана от Германо-Българската индустриално-търговска камара (ГБИТК) в партньорство с Френско-българската търговска и индустриална камара (ФБТИК). Той добави, че сега се наблюдават глобални тенденции като глобализация, промени в климата и цифровизацията.
Трябва и да се увеличи делът на електрическата мобилност, което означава използването на електрическите автомобили да нарасне с около 25 процента до 2030 г. Необходимо е и да се улавя въглеродът. Всичко това представлява предизвикателства за обществото, отбеляза Стоянов.
Компанията вече е реализирала 37 процента от програмата си за енергийна ефективност в 14 държави. Също така "Сименс" е постигнала над 11 млн. евро годишни спестявания по отношения на енергийните разходи. Над 60 млн. евро са инвестициите в проектите на "Сименс" по отношение на енергийната ефективност, посочи той.
Устойчивостта и декарбонизацията са приоритет за "Сименс", изтъкна Стоянов. По отношение на декарбонизацията, до 2017 г. компанията е успяла да намали емисиите си до 25 процента, до 2020 г. – до 50 на сто. До 2030 г. планът е "Сименс" да стане изцяло въглеродно неутрална.
/ЕС/
news.modal.header
news.modal.text