site.btaБългария трябва да навакса изоставането в областта на декарбонизацията, каза началникът на кабинета на вицепремиера по климатични политики


България трябва да навакса изоставането в областта на декарбонизацията и изменението на климата. Това каза началникът на кабинета на вицепремиера по климатични политики Георги Стефанов по време на конференция в София на тема "Декарбонизация - българският преход и актуални практики от бизнеса", организирана от Германо-Българската индустриално-търговска камара (ГБИТК) в партньорство с ФБТИК. Той допълни, че това изоставане все пак ще позволи на България да използва всички възможности - и политически, и икономически, за да навакса при този преход.
Кризите през последните две години са натрупващи – все повече стават и все по-големи стават. Но най-голямата криза е изменението на климата, изтъкна Стефанов. Затова ЕС от дълги години е лидер в тази политика. Всички са свидетели на Европейския зелен пакт и неговите цели. Ковид пандемията засили въздействието на целите на Европа за декарбонизация. Вижда се, че и енергийната криза също засилва декарбонизацията.
"Начинът цялото общество, цялата икономика, цялата планета, да направи устойчив преход, е да намерим веднъж завинаги начин да откъснем своята икономическа и енергийна зависимост от изкопаемите горива", заяви Стефанов.
Началникът на кабинета на вицепремиера по климатични политики припомни, че историята показва, че средно на всеки 20 години има по една енергийна криза. Според Стефанов тези кризи ще спрат, когато се минимизира използването на фосилни горива. "Това всъщност е целта и амбицията", изтъкна той и посочи, че сектор "Енергетика" е на първо място, а транспортът и индустрията са на второ и трето място. Опазването на природата са тези естествени и безплатни решения, които приоритетно трябва да се направят, защото не коства усилия и финанси.
В областта на реформите България е заложила много големи предизвикателства по Плана за възстановяване и устойчивост, както и в рамките на оперативните програми. Стефанов заяви, че това са над 25 млрд. евро публични средства и над 6 млрд. евро заемни средства, които през следващите 6-7 години България трябва да използва, а не да ги усвои. По този начин ще се даде възможност на бизнеса за създаване на нови устойчиви икономически дейности в контекста на декарбонизацията и устойчивия преход.
/ВЙ/
news.modal.header
news.modal.text