site.btaБългарският език ни прави толкова различни и специални, написа лидерът на "Има такъв народ" Слави Трифонов


Българският език ни прави толкова различни и специални – нас, българите, написа лидерът на „Има такъв народ“ (ИТН) Слави Трифонов във Фейсбук по повод 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.
По думите му всеки свързва празника с нещо различно. С навлизането на изкуствения интелект и с факта, че Интернет се превръща в толкова важна част от живота ни – езикът започва да става универсален. И всичко това може да отпадне. Кой знае? Дано не стане така, допълва Трифонов.
Той свързва 24 май с филм, в който участват известни българи, които вече не са между живите - акад. Светлин Русев, Рангел Вълчанов, Татяна Лолова, Кирил Маричков и много други. А те са важни! Изключително важни хора – и не само на 24 май, допълва Трифонов.
24 май е Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, сочат данни на отдел "Справочна" на БТА. Обявен е със Закона за изменение на Кодекса на труда, приет от 9-ото Народно събрание на 30 март 1990 г. като Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост. За първи път празникът в памет на делото на светите братя Кирил и Методий, създатели на славянската писменост, се чества в епархийското училище "Св. св. Кирил и Методий" в Пловдив на 11 май (ст. ст.) 1851 г. по инициатива на Найден Геров. С въвеждането на Григорианския календар на 1 април 1916 г. 24 май се отбелязва като църковен, училищен и всенароден празник. След 1969 г. Българската православна църква отбелязва Деня на светите равноапостолни Кирил и Методий на 11 май. Със Закона за изменение и допълнение на Кодекса на труда, приет от 44-то Народно събрание на 9 декември 2020 г., 24 май се отбелязва като Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.
/ТНП/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина