site.btaДесетки служители на БТА, БНТ и БНР протестираха във Варна с искане за повишаване на заплатите с минимум 15 процента
Десетки служители на Българската телеграфна агенция (БТА), Българска национална телевизия (БНТ) и Българското национално радио (БНР) във Варна протестираха с искане за достойно заплащане на труда им и повишаване на заплатите с минимум 15 процента. Недоволните издигнаха лозунги „Без пари няма новини“, „Уважение за труда ни, не подаяния“, „Без достойни заплати няма достойни медии“ и др.
Пред БТА бившият кореспондент на bTV, NOVA и настоящ репортер в регионалния център на БНТ във Варна Нивелина Няголова коментира, че е много показателно за икономическата ситуация, политическата ситуация и медийната среда, когато хората от частните медии се изместиха в държавната телевизия. „Това го видяхме, това преселение, прехвърляне на кадри. Сега още по-тъжното е, че вече нямаме никаква среда за развитие, за каквото и да било, за нашето спокойствие, за нашето бъдеще, за нашите деца, след като и държавните медии вече започват да губят кадри, държавните медии, които не могат да осигурят достойно заплащане за труда на своите служители“, каза тя и допълни, че се страхува и лично за себе си не вижда бъдеще в държавната медия.
Нейният колега репортер в регионалния център Деян Михайлов добави, че проблемът може да се реши, когато държавата осъзнае, че обществените медии са изключително важни, защото те – БНТ, БТА и БНР, останаха единствената преграда срещу фалшивите новини. „Ако ги нямаше тези обществени медии, всичко щеше да е фалшиви новини, хибридни атаки, изключително объркано общество, така че държавата нека да си влезе в ролята и да намери пари от бюджета, от където трябва, за да увеличи заплатите на нас, работещите тук“, заяви журналистът.
Редакторът в телевизионния център във Варна Зоя Черешарова каза, че млади хора около 30 години или след завършване на образование не са идвали от десетилетия. „Идват на стаж, работят през лятото, запознават се с работата, ние ги обучаваме, много са доволни и в момента, в който стане дума за заплати и разберат какви са ни заплатите казват – Ама Вие за толкова ли работите? Ние им отговаряме – да! Няма шанс да дойдем при вас - това е отговорът им, каза Черешарова.
Спортният журналисти на Радио Варна и БНР Румен Генов сподели, че журналистиката е много стресова работа. Това е много отговорна работа, а когато имаш стрес и отговорност, трябва да има и някакво финансово покритие“, смята Генов. „Ние, журналистите, нямаме право на грешка, нека така да го кажа образно, нямаме наистина право на грешка. Ако един човек може да си позволява грешки в други сфери, ние нямаме, една грешка при нас може да се окаже фатална и се помни за цял живот. Не искаме много, искаме достойно заплащане, това, което сме си заработили да го получим. Когато работиш в стрес, когато си пренатоварен, когато си с това плаващо работно време, което е убийствено, и като няма и пари, нещата са изключително фатални, обобщи журналистът.
Работещите в БТА, БНР и БНТ настояват от държавния бюджет да бъдат отпуснати допълнителни средства за възнаграждения в размер на 14 млн. лв., от които три милиона лева за БТА, пет милиона лева за БНР и шест милиона лева за БНТ.
/ВД/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина