site.btaМиряни отпразнуваха храмовия празник на църквата „Св. св. Кирил и Методий“ във Велико Търново


Миряни отпразнуваха храмовия празник на църквата „Св. св. Кирил и Методий“ във Велико Търново. Храмът е първият в Търновската духовна околия, посветен на славянските просветители и е един от върховете в творчеството на майстор Колю Фичето, каза за БТА Диана Денева, която от 19 години е посветила живота си в служба на църквата. Изграден е през 1861 г. още преди Априлското въстание, разказа тя. Нашите предци са били толкова жадни за християнството, че за две години са го издигнали със собствени средства. Всяка сутрин като отворя храма и видя това величие, аз първо благодаря на Бога, че са ни го оставили, за да можем да влезем, да се помолим, да усетим Божията благодат и силата Господня върху нас. Така не забравяме, че не сме само човеци, а тези, които сме кръстени и пречастени, сме и Божи чеда, каза тя. Храмът носи името на светите братя Кирил и Методий, които се почитат само от православните християни и това носи светлина на българите в страната и хората в чужбина, защото идват за кръщенета и венчавки и от други държави, добави Денева.
Днес празникът преминава с много радост, любов и желание, разказа служителката в храма. Тази година имаше много доброволци, които помогнаха с каквото можаха. Литургията отслужи отец Илия, който е протойерей и първи свещеник на храма. Тя беше и с отзвука на Възкресение, което все още празнуваме. Бяха отправени молитви към Света Богородица. След това бе раздадена осветена храна, предоставена от дарители, което е стара православна традиция.
Денева сподели, че си е възвърнала надеждата към българите. Знам, че Бог води душите и хората, подтикнати от Бога дават дарения и помощи за храма. Когато сме се обърнали с молба, никой не е отказал.
За делото на светите братя Кирил и Методий Денева коментира, че то е оказвало своето влияние върху българите векове наред, затова няма как да не влияе и сега върху живота ни. Неслучайно те са светии, защото Бог им е дал много дарби и възможности, смята Денева. Те са последвани и от своите ученици, а също не бива да пропускаме и приноса на свети княз Борис Михаил, който е бил и княз, и цар, и монах, и благодетел.
Денева е убедена, че Бог защитава и пази България. Страната ни е един духовен оазис и ние виждаме това, за което трябва да възхваляваме Бога и да благодарим. Това е така и заради разпространението на християнството оттук във всички посоки по света. България е под пряката защита на нашия Господ и заради хилядите спасени евреи по време на Втората световна война, смята Денева.
Бог казва, че Неговите мисли не са като нашите мисли, пътищата Му не са като нашите пътища, но мислите Му са за добро, бъдеще и надежда. И всеки, който има това знание, нека се уповава на него. Точно това са използвали светите братя Кирил и Методий, давайки на света четвъртият език, на който се служи литургия и се проповядват евангелията.
Храмът е построен на мястото на старо оброчище и е осветен от българския владика Иларион Макариополски, който по-късно служи в него. Това е първата търновска възрожденска църква с лята камбана и камбанария над притвора, посочват от храма. Иконостасът е дело на Тодор Несторов и Иван Стрехулов от Калофер, които са ученици на даскал Ботьо Петков. Те загиват при обсадата на Дряновския манастир, като четници от четата на Бачо Киро.
/АВП/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина