site.btaДиригентът Михаил Делчев е носителят на награда "Александър Паскалев" в 53-ото издание на литературните дни „Южна пролет“ в Хасково


Диригентът Михаил Делчев, който е и почетен консул на България в Дания, е носителят на награда „Александър Паскалев“, която се връчва от 21 години по време на литературните дни „Южна пролет“. Тази година беше тяхното 53-о издание.
Тридневният литературен форум, в рамките на който се провежда и конкурс за автори, издали първи книги през последната година, започна на 23 април. Той приключи тази вечер с церемония по връчване на наградите на лауреатите.
Статуетките бронзов „Пегас“ на отличените връчи в родната къща на първия модерен български книгоиздател Александър Паскалев председателят на журито проф. дфн Сава Василев. Той пожела вдъхновение и търпение на авторите. „Мислете как и кой ще ви прочете след пет или десет години“, посъветва дебютантите проф. Василев.
Тазгодишният носител на бронзова статуетка „Пегас“ в жанра за поезия е Калина Стоянова за стихосбирката „Едно стихотворение“. Наградата за проза е за Любослава Трайкова, автор на книгата „Корени и светила“. Лауреатът за детска литература е Елица Ненкова за книгата „Какво е лицето на вятъра: приказка с два края и един безкрай“. В жанр „Филмов сценарий“ тази година няма отличени.
Журито присъди и няколко съпътстващи награди в жанр поезия на Цвета Михайлова за стихосбирката „Самоопределения“ и на Шанел Еркин за стихосбирката „Синини“ и за проза на Михаил Стоянов за книгата „Машина за пуканки“.
Наградата за цялостен принос в областта на литературата, изкуството и културата на името на Александър Паскалев за Михаил Делчев прие от заместник-кмета Мария Вълчева неговият брат д-р Янчо Делчев, тъй като маестрото е в Дания, където живее повече от три десетилетия.
Професионалният път на родения в Хасково Михаил Делчев започва като диригент на местния Детски хор „Орфей“ и Мъжкия хор в града. През 1990 г. печели едногодишна специализация в Кралската музикална консерватория в Копенхаген, след което продължава квалификацията си в Стокхолм, Лондон и Щутгарт. Установявайки се в Дания, Делчев посвещава живота си на изграждането на хорова култура в Скандинавия, като художествен ръководител на хорове и оркестри.
Най-забележителният принос на маестро Делчев е свързан с популяризиране на българския фолклор зад граница. Той е създател и диригент на три женски хора в Дания – „Усмивка“, „Седянка“ и „Иглика“ и основател на вокален ансамбъл „Перуника“ в Стокхолм, Швеция, които изпълняват български народни песни.
/ТНП/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина