site.btaКървави сблъсъци в Дженин


Израелските сили нахлуха вчера в град Дженин на окупирания Западен бряг, като според палестинското министерство на здравеопазването са убили най-малко девет палестинци, включително 61-годишна жена, предадоха световните агенции.
По време на вчерашното израелско нападение е избухнала престрелка между израелски войници и въоръжени палестинци, съобщиха израелската армия и местна въоръжена палестинска група, цитирани от в ."Ню Йорк таймс". Израелските военни заявиха, че са отговорили с бойни патрони, след като са били обстрелвани по време на обиските, чиято цел според тях е била залавянето членове на групировката "Ислямски джихад", участвали в планирането и извършването на множество нападения срещу израелски войници и цивилни.
Най-малко 20 души са били ранени при стрелба или вдишване на сълзотворен газ, като четирима са в критично състояние, съобщи палестинското министерство на здравеопазването. Здравното ведомство, както и палестинският Червен полумесец обвиниха израелските войски, че са щурмували болница в Дженин и са стреляли със сълзотворен газ в педиатричното отделение, но Израел отхвърли тези обвинения.
Според "Театъра на свободата", обществен театрален център, базиран в бежанския лагер в Дженин, израелските сили са разрушили местния младежки център, както и паметника на мъченика Дауд Зубайди.
Уисам Бакер, ръководител на обществената болница в Дженин, заяви пред "Ал Джазира", че израелски военни са попречили на линейките да достигнат до пострадалите. "Шофьорът на линейката се опита да стигне до един от мъчениците, който беше на земята, но израелските сили стреляха директно по линейката и им попречиха да се приближат до него", каза Бакер. Той също потвърди, че израелските сили са стреляли със сълзотворен газ по детското отделение на болницата и че има пострадали деца. Израелската армия отрече да е стреляла умишлено със сълзотворен газ по здравното заведение, но призна, че е възможно такъв да е влязъл в сградата "през отворен прозорец" и потвърди убийството трима души, включително двама "въоръжени заподозрени", които са бягали. Групировката "Ислямски джихад" е обявена за терористична организация от САЩ и Израел, отбелязва "Ал Джазира".
Според палестинската информационна агенция УАФА най-малко един палестинец е бил убит при друг вчерашен инцидент в Източен Йерусалим по време на сблъсъци с израелската полиция, избухнали заради убийствата в Дженин. Полицията съобщи, че преди да бъде застрелян, мъжът е стрелял с фойерверк към тях.
Новият министър на националната сигурност на Израел, крайнодесният политик Итамар Бен-Гвир, се стреми да предостави правен имунитет на израелските войници, стрелящи по палестинци. Вчера той публикува видеоклип, на който "сияе триумфално" и поздравява силите за сигурност, отбелязва базираният в Обединените арабски емирства (ОАЕ) англоезичен всекидневник "Гълф тудей".
След вчерашната израелска атака броят на убитите палестинци от началото на годината достигна 30, като сред тях има най-малко петима младежи под 18-годишна възраст, отбелязва "Ню Йорк таймс". Това е особено голям брой жертви за по-малко от месец, дори в сравнение с 2022 г., когато на Западния бряг и в Източен Йерусалим са били убити най-малко 166 палестинци - най-смъртоносната година, откакто ООН започна да води статистика през 2005 година.
Защо точно Дженин?
Бежанският лагер в Дженин е създаден по време на събитията от 1948 г., когато повече от 750 000 палестинци са принудени да напуснат домовете си, за да освободят място за създаването на Израел, отбелязва "Ал Джазира" в материал, публикуван в края на април. Палестинците наричат тези събития "Накба", което означава катастрофа.
Лагерът в Дженин остава най-живописната част на града, въпреки че е изравнен със земята по време на израелското нападение през 2002 година.
Площта му възлиза на около половин квадратен километър и в него живеят около 14 000 бежанци и десетки палестински бойци от движенията "Ислямски джихад" и "Фатах". Входът му е украсен с ключ, символизиращ палестинското право на завръщане. Флаговете на различните палестински фракции в лагера украсяват портите, а по стените на лагера са разлепени плакати на палестински затворници и "мъченици".
Когато през май 2021 г. в Йерусалим възникна напрежение заради израелските набези в комплекса на джамията Ал Акса по време на свещения за мюсюлманите месец Рамазан и опитите за изгонване на палестински семейства от домовете им в окупирания източен йерусалимски квартал "Шейх Джара". Напрежението веднага се усети в Дженин.
Тогава маскирани мъже от "Фатах" и "Ислямски джихад" проведоха шествие в лагера, за да покажат своята подкрепа и готовност за борба.
Няколко месеца по-късно шестима жители на Дженин избягаха от израелския затвор с максимална сигурност в Гилбоа.
Докато мъжете бягаха, бойците от лагера се опитаха да помогнат на избягалите затворници, като стреляха по израелските контролно-пропускателни пунктове и организираха демонстрации, в които се заканиха да отмъстят, ако бегълците бъдат ранени.
"Има две места в Палестина, които Израел никога не е успявал да завладее напълно - Дженин и Газа", каза пред "Ал Джазира" Диана Буту, палестински политически анализатор и адвокат.
"Ето защо израелците се опитват да повалят хората от Дженин и Газа... отново и отново, но това никога не се е получавало", добави тя.
Реакции след израелската акция
В отговор на вчерашните убийства ръководството на Палестинската автономия, която администрира части от Западния бряг, заяви, че ще преустанови координацията по въпросите на сигурността с Израел.
Координацията между Израел и палестинците покрива редица граждански въпроси, свързани със сигурността, включително и обмен на разузнавателна информация, която е от ключово значение за предотвратяването на терористични нападения.
Палестинската власт преустанови координацията в областта на сигурността за няколко месеца през 2020 г., след като Израел обяви плановете си да анексира части от Западния бряг като част от мирния план на бившия президент Доналд Тръмп. До анексиране не се стигна и координацията на сигурността беше възобновена.
Палестинската власт, която нарече убийствата "клане", също така заяви, че ще подаде жалба до ООН и ще поиска от Международния наказателен съд да добави убийствата от четвъртък към инцидентите, които вече са били предадени на съда.
Организацията за ислямско сътрудничество осъди "по най-категоричен начин продължаващите престъпления на израелската окупация" в Дженин и призова международната общност да "поеме своята отговорност", се казва в официално изявление, публикувано на уебсайта на дипломатическото ведомство.
Министерството на външните работи на Саудитска Арабия заяви, че осъжда "сериозните нарушения на международното право от страна на израелските окупационни сили" и призова международната общност да поеме отговорност за "прекратяване на окупацията, спиране на израелската ескалация и агресия и осигуряване на необходимата защита на цивилното население", съобщи официалната държавна информационна агенция СПА.
Израелското нападение срещу палестинския бежански лагер бе остро осъдено и в изявления на министерствата на външните работи на Обединените арабски емирства, Иран, Йордания, Катар, Египет, Турция и Бангладеш.
Международната правозащитната организация "Амнести интернешънъл" заяви, че кръвопролитието в бежанския лагер Дженин е ужасяващо напомняне за цената на безнаказаността.
"Само за няколко часа израелските сили убиха най-малко девет души и раниха още 20; блокираха достъпа на линейки до ранените; и изстреляха сълзотворен газ в болница, като според съобщенията са причинили задушаване на болни деца. Медиците в Дженин казват, че сред лекуваните от огнестрелни рани е и дете, а палестинските власти потвърдиха, че сред застреляните е 61-годишна жена", заяви Филип Лутер, директор на отдел "Изследвания и застъпничество" за Близкия изток и Северна Африка в "Амнести интернешънъл".
/ПТА/
news.modal.header
news.modal.text