site.btaТържество за годишнината от спасяването на българските евреи в Милано


Представители на Българската православна църква, на консулския и дипломатическия корпус, на италианските институции и наши сънародници отбелязаха осемдесетата годишнина от спасяването на българските евреи в Милано. Гостите се събраха в “Градината на праведниците“, която се намира до паметната плоча, изградена в памет на Димитър Пешев – българинът, помогнал през 1943 година за спасяването на почти 50 хиляди български евреи от гибел в нацистките лагери.
“Ангелогласното изпълнение на националните химни на България и Италия от оперния певец Божидар Божкилов, член на Оперното студио в Ла Скала, даде начало на събитието“, разказа за рубриката БГ Свят на БТА Зарина Василева.
Генералният консул на България в Милано Ана Паскалева приветства гостите на събитието. В своята реч тя подчерта значението на осемдесетата годишнина от спасяването на българските евреи по време на Втората световна война. По думите ѝ този безпрецедентен в историята героичен акт ще остане с непреходно значение за нашия народ.
Приветствия отправиха и съветникът в Община Милано Даниеле Наум, заместник-секретарят в Регионалния съвет на област Ломбардия, отговарящ за международните и европейски отношения в региона, Рафаеле Катанео, който отправи поздрави от името на президента на областта Атилио Фонтана, и Роберто Ярак, председател на Мемориала на Холокоста в Милано.
Почетният гост – лекторът доц. д-р Румяна Маринова-Христиди, ръководител на специалност „Хебраистика“ в Софийския Университет „Св. Климент Охридски“, представи историческите факти, които доказват достойната позиция на българското общество и решителните действия в акцията за спасяването на българските евреи. Това е изключително важен исторически факт, в който „най-големият спасител на евреите в България е българският народ“, заяви в края на речта си доц. д-р Румяна Маринова-Христиди.
Събитието завърши с изказване на председателя на фондация „Гариво“ Габриеле Нисим. Той е автор на книгата „Човекът, който спря Хитлер“, в която се разказва историята на Димитър Пешев. Нисим сподели за своите усилия да направи делото на заместник-председателя на българското Народно събрание достояние в пет парламента – в България, Белгия, Италия, Германия и Израел, където днес има площад с името „Пешев“. По инициатива на Габриеле Нисим Европейският парламент обяви 6 март за ден на праведниците.
В края на събитието беше поднесен венец на паметната плоча на Димитър Пешев.
„Градината на праведниците“, където се състоя честването, е изградена по образец на едноименната градина в Йерусалим.
Инициаторите на проявата бяха Генералното консулство на България в Милано, съвместно с фондация „Гариво“.
/ЙК/
news.modal.header
news.modal.text