Най-важното, което Европейският съюз ни даде, е знание, каза Десислава Желязкова, ръководител на дирекция "Образование" към Столичната община
Най-важното нещо, което ни даде Европейският съюз (ЕС) е знание. Знанието за това, какво е в другите държави, възможността да правим сравнение, възможността да определим модела, по който искаме да вървим. Това каза по време на конференцията "Европа на Балканите: Заедно чрез знание" в зала "Максим" на Българската телеграфна агенция (БТА) Десислава Желязкова - директор на дирекция "Образование" към Столичната община. Тя участва във форума, организиран по проект на БТА, който се изпълнява с подкрепата на Европейската комисия.
Знанието, което ни даде ЕС, дава възможност да искаме по-убедено, да знаем, че нещата, които се случват в Европа не са невъзможни. Така сме започнали сякаш да възприемаме себе си като по-пълноценен член на ЕС, защото искаме и при нас да е така и все по-бързо това да се случва, каза още Желязкова.
Тя посочи, че днешният ден, който освен Ден на Европа, е важен ден за много родители на територията на Столична община, защото се проведе първото класиране за прием за ясли и детски градини и подготвителни групи в училищата.
"Това е едно от предизвикателствата, с които се борим с европейска финансова подкрепа, защото се стремим да изградим повече детски градини", посочи Желязкова. Тя изтъкна, че Столичната община се възползва максимално от Плана за възстановяване и устойчивост, както и от всякакъв вид финансиране.
"Все по-често се налага да обръщаме внимание на качеството и на новите неща, които навлизат – изкуственият интелект, стажовете за ученици и студенти", каза Желязкова. Тя посочи, че очаква Столичния общински съвет да гласува през следващата седмица програма, в която стремежът е да се включат активно студенти от педагогически специалности, в работата на детските градини и училищата, за да може да бъде облекчена работата на учителите, те да бъдат спокойни, а студентите да започнат да прилагат наученото на практика срещу заплащане.
"До момента Столична община не е имала програми за образование, така че ние прохождаме в това, засега с малки стъпки, впоследствие ако нещата се развиват добре, ще търсим всякакъв вид финансиране, включително европейско, за да можем да продължим да развиваме постигнато", каза Желязкова. Тя допълни, че е предвидена пилотна програма, която цели да осигури тип безплатни занимални за деца, на възраст от 7 до 11 години.
"Законът казва, че децата не могат да бъдат оставени без надзор, но лятната ваканция продължава три месеца и никой не е казал какво точно да правят родителите с децата си. Те търсят всякакви алтернативни методи, частните занимални са претъпкани, търсят се баби и дядовци и всякакви роднини, деца ходят на работа с родителите си, което със сигурност не е пълноценно време, прекарано нито от родителя, нито от детето. Затова се стараем да ползваме инфраструктурата, която има на територията на Столична община", допълни директорът на дирекция "Образование" към Столичната община.
Тя уточни, че става въпрос за създаване на вид център за деца, ученици и студенти, с участието на студенти от НАТФИЗ, Националната художествена и музикални академии. "Надяваме се да бъдат организирани пленери на открито, спортни занимания и школи, посещения на музеи, зоологическата градина. По този начин децата ще получават знания през игра, през опит, през преживявания, което съвпада и с новите модели и разбирания за учене", каза Желязкова.
Светът се развива бързо, програмите трябва да бъдат променени, затова имаме амбицията да тестваме различни подходи. В различни училища сред децата са правени анкети за това какво искат да бъде включено в обучението. Отговорите са различни – от много практични до съвсем прости неща. Затова се надяваме от есента да успеем да пуснем тип открити уроци, които ще съгласуваме с училища и с Министерството на образованието и науката (МОН), които да са по-насочени към развиване на гражданското общество.
Желязкова се надава от есента да влезе и финансово образование, което да е насочено към управление на лични финанси. "Смятаме, че в днешния свят, с толкова много достъпни изкушения често са клопка, а хазартът е на всяка крачка. Затова смятаме, че децата трябва да са запознати с рисковете", посочи още тя.
Тя каза, че предстои до края на годината откриването на три нови детски градини в райони с тежък недостиг, както и да бъдат направени осем разширения. "През следващата година продължаваме и с изграждането на инфраструктура", посочи Желязкова.
репортер - Елица Иванова
оператори - Иво Михайлов, Борислав Бориславов
монтаж - Емил Граничаров
/БТ/