site.btaОтбелязваме Деня на дипломатическата служба в България


19 юли е утвърден като Ден на българската дипломатическа служба от министъра на външните работи Надежда Михайлова с резолюция от 21 юли 1999 година. Свързва се с указа на княз Александър Първи от 19 юли 1879 г., с който се назначават първите български дипломатически представители в Цариград, Букурещ и Белград.
Първите дипломатически агенти на България са Драган Цанков, Евлоги Георгиев и Димитър Кирович, а през 1883 година в Петербург е назначен Константин Стоилов.
След Съединението през 1885 г. за дипломатически представители са назначени и във Виена - Григор Начович, в Атина - Петър Димитров, в Париж - Иван Гешов и в Цетине - Спас Константинов.
Съгласно утвърдения от княз Фердинанд на 14 декември 1897 г. Правилник за организацията на Министерството на външните работи и изповеданията, първокласни дипломатически агентства на България са тези в Истанбул, Виена, Петербург и Париж, а второкласни - в Букурещ, Белград, Атина и Цетине.
До провъзгласяване на независимостта на България през 1908 г. българските дипломатически представители се наричат "дипломатически агенти", а чуждите - "дипломатически агенти" и "генерални консули". С обявяване независимостта на страната и признаването й от Великите сили, българските представители в чужбина и чуждите представители в България стават "извънредни пратеници" и "пълномощни министри".
С указ на цар Фердинанд от 21 май 1909 г. българските дипломатически представителства в чужбина се преименуват в "легации". След подписването на Парижкия мирен договор през 1947 г. българските дипломатически представители в чужбина и чуждите в България се назовават "извънредни и пълномощни посланици", а легациите - "посолства".
В навечерието на Втората световна война България има дипломатически отношения с 32 държави. Към 1979 г. страната ни поддържа дипломатически отношения със 109 държави, а към 1993 г. - със 142 държави.
Съвременните дипломатическите отношения се уреждат с Виенската конвенция за дипломатически отношения от 1961 г., ратифицирана от България на 19 октомври 1967 г., и с Виенската конвенция за консулските отношения от 1963 г., ратифицирана от страната ни на 25 май 1989 г.
За първото честване на празника четем в емисия “Вътрешна информация” на БТА:
За първи път се отбелязва Денят на българската дипломатическа служба
София, 19 юли 1999 г. /БТА/ За първи път днес ще бъде отбелязан Денят на българската дипломатическа служба.
Министърът на външните работи Надежда Михайлова утвърди с резолюция от 21 юли 1999г. предложението да се обяви 19 юли за Ден на българската дипломатическа служба.
Денят се свързва с Указ на Княз Александър I от 19 юли 1879г., с който се назначават първите български дипломатически представители в чужбина. Първите дипломатически агенти на България са Драган Цанков - в Цариград, Евлоги Георгиев – в Букурещ, и Димитър Кирович - в Белград.
Фактът, че първите представителства са именно на Балканите, препотвърждава, че и днес новата дипломация на България тръгна от регионалната политика, каза в интервю в събота за Дарик радио министър Надежда Михайлова.
Една държава трябва да се научи да живее в мир и в спокойствие, в баланс и равнопоставеност с всичките си съседи, без да ги дефинира като добри и лоши, като такива, които са по-близки, и такива, които са по-далечни, без да прави триъгълници, оси или други геометрични фигури, посочи министър Михайлова.
"Погледнете Европа, страни, които са съседни, които често пъти през вековете са преживявали кръвопролитни войни, днес нямат граници, нямат разделителни линии помежду си. Ако действително искаме да сме част от Европа, трябва да се променим и да намерим онова, което ни свързва, а не онова, което ни разделя с отделните държави", заяви министър Михайлова.
Министерството на външните работи се подготвя за честване на 120-годишния си юбилей. Работна група от МВнР е завършила алманах, в който може да се намери систематизирана информация с биографични данни за личността и стила на работа на над 700 български дипломати, посланици и бивши външни министри.
За 120-годишния юбилей, на дипломати от Европа и света ще бъде подаряван и специален медал.
В залата за преговори на министерството ще бъде подредена изложба на портрети на всички досегашни български външни министри, които са 56.
***
Петима бивши външни министри пиха чаша шампанско за 120-годишния юбилей на българската дипломация
София, 28 юли 1999 г. /БТА/ Петър Младенов, Любен Гоцев, Виктор Вълков, Станислав Даскалов и Георги Пирински се отзоваха на поканата на министъра на външните работи Надежда Михайлова и пиха по чаша шампанско за 120-годишния юбилей на МВнР и началото на българската дипломатическа служба.
"120 години модерна българска дипломация са 120 години движение по една сложна историческа траектория, белязана с драматизма на борбата за национално обединение и международно признание след унизителния за България Берлински конгрес", каза в приветственото си слово министър Михайлова. Днешна България -такава, каквато е - е длъжница на собствената си историческа памет, допълни тя.
"Дълго време на обществото беше внушавано, че армиите печелят войни, които дипломатите губят, но всеки, който познава дипломатическата ни история знае, че една от най-големите победи - извоюването на независимостта на България през 1908 г., бе постигнато не със силата на оръжието, а със силата на дипломацията", посочи министър Михайлова.
Тя припомни, че на 19 юли 1879 г. с княжески указ в три балкански столици са изпратени първите трима български дипломатически агенти.
"Преди повече от две години си позволих да цитирам един голям европейски политик, че не е важно кой откъде идва, важното е къде иска да отиде. Днес пред нас не стои въпросът за избор на пътя, ние сме стъпили на него, остава само да го извървим по-бързо", каза г-жа Надежда Михайлова.
След 1989 година външни министри са били Петър Младенов, Бойко Димитров, Любен Гоцев, Виктор Вълков, Стоян Ганев, Любен Беров, Станислав Даскалов, Иван Станчов, Георги Пирински и Стоян Сталев. От тях само петимата уважили поканата на г-жа Михайлова получиха днес юбилейния медал за 120-та годишната от създаването на МВнР.
Вечерта в резиденция "Бояна" министър Михайлова ще даде прием за дипломатическия корпус.
Честит празник на дипломатическата служба в България, с която БТА има обща история в първите години след създаването си през 1898 г., когато има статут на особена служба към Министерството на външните работи и изповеданията!
/ДС/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина