site.btaДоклад на ООН съобщи, че не се забелязват връзки между сирийските власти и "Ал Каида"


Наблюдатели на санкциите на ООН тази година не са установили "активни връзки" между "Ал Каида" и ислямистката групировка, която оглави временното правителство на Сирия, пише в непубликуван доклад на ООН, цитиран от Ройтерс.
Докладът, който се очаква да бъде публикуван официално по-късно този месец, вероятно ще подкрепи очаквания натиск от страна на САЩ за премахване на санкциите на ООН срещу Сирия, отбелязва агенцията.
Групировката "Хаят Тахрир аш Шам" (ХТШ) е бивш клон на "Ал Каида" в Сирия, но се откъсна от него през 2016 г. Движението, което в миналото беше известно с името "Фронт ан Нусра", водеше бунта, който доведе до свалянето на сирийския президент Башар Асад след мълниеносна офанзива през декември, а лидерът на ХТШ Ахмед аш Шараа стана временен президент на страната.
Докладът идва на фона на очакванията на дипломати САЩ да поискат от ООН отмяна на санкциите срещу ХТШ и Шараа, който заяви, че иска да изгради приобщаваща и демократична Сирия.
"Много хора на тактическо ниво имат по-крайни възгледи от Шараа и вътрешния министър Анас Хатаб, които обикновено се смятат за по-прагматични, отколкото идеологически (мотивирани)", пише в доклада на ООН. Той покрива наблюдения за последните шест месеца до 22 юни и разчита на принос и оценки от страните членки на ООН, отбелязва Ройтерс.
ХТШ е обект на санкции от ООН от май 2014 г., включително чрез замразяване на глобалните активи и оръжейно ембарго. Санкции са наложени и срещу много членове на групировката, които включват забрана за пътуване и замразяване на активите, включително срещу Шараа, който е санкциониран през юли 2013 г.
През май американският президент Доналд Тръмп обяви голяма промяна в политиката на САЩ, след като заяви, че вдига санкциите срещу Сирия. Той подписа указ в края на юни, а тази седмица Вашингтон премахна ХТШ от списък с терористични организации.
Дипломати, хуманитарни организации и регионални анализатори заявиха, че вдигането на санкциите ще помогне за възстановяване на разбитата икономика на Сирия, ще отклони страната от авторитаризма и ще намали привлекателността на радикалните групировки.
Тръмп и съветниците му добавиха, че отмяната на мерките служи на американските интереси, тъй като отваря възможности за американския бизнес да противодейства на иранското и руското влияние.
Но Вашингтон е изправен пред дипломатически пречки, тъй като планът за вдигане на санкциите трябва да бъде подкрепен в Съвета за сигурност, в който Русия – съюзник на Асад – и Китай имат право на вето, заявиха дипломати.
/ВД/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина