site.btaВНА: Риболовният сектор на Виетнам разнообразява пазарите за износ


Износът на морски продукти от Виетнам през първите четири месеца на настоящата година е достигнал 3,3 млрд. долара, увеличавайки се с 21% в сравнение с аналогичния период от миналата година. Лидер в ръста са скаридите, чийто износ е нараснал с 30 процента, следвани от пангасиуса, предаде виетнамската новинарска агенция ВНА.
На фона на увеличаващите се глобални търговски бариери и пазарни колебания виетнамската рибна промишленост полага усилия да разнообрази пазарите за износ и асортимента продукция, за да запази ръста и да сведе до минимум рисковете.
Китай е най-големият вносител на виетнамски морски продукти с ръст от 56%, следван от Япония (22%) и САЩ (7%)
Виетнамската асоциация за преработка и износ на морски продукти призовава предприятията да изучават новите пазари, като тези в Близкия изток и Южна Америка, за да се снижи извънредната зависимост от традиционните купувачи.
Въпреки отсъствието на големи пробиви, износът към ЕС продължава да расте стабилно в основните стокови групи като скариди, риба тон, пангасиус и безгръбначни.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и ВНА)
/АГ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина