site.btaНатискът над журналистите и медиите в Европа нараства заради социалните мрежи и навлизането на технологиите, отчитат експерти


Натискът над журналистите и традиционните медии в Европа нараства заради социалните мрежи и навлизането на технологиите, отчетоха днес експерти пред комисиите на Европейския парламент по култура и образование и по защита на демокрацията.
Заместник-генералният директор на австрийската информационна агенция АПА и зам.-председател на пресклуб "Конкордиа" Катарина Шел посочи, че навлизането на изкуствения интелект (ИИ) в дейността на редакциите ограничава самостоятелността на журналистите. Въздействието на новите технологиите в медиите е част от спиралата на смущения в журналистическата работа, добави тя. Технологиите могат да преобразят не само начина на ползване на медиите и техните бизнес модели, но и това как се върши журналистиката. Въпросът е дали имаме етичните и законовите рамки за подобна огромна промяна, отбеляза Шел.
Тя допълни, че се наблюдава натиск срещу журналистите и ограничаване на тяхната професионална роля. Броят на медиите нарасна неимоверно, но не всичко е журналистика. Съгласни ли сме, че тези, които "се занимават с журналистика", са журналисти, попита Шел. По нейните думи в Австрия се търси определение за медийни компании и работници.
Традиционните медии са под натиск и много въпроси днес са без отговор - например какво правим с "алтернативните" медии, които се стараят да създават паралелна реалност. Кой решава кое е журналистика, попита Шел. Тя отбеляза, че нараства броят на делата срещу журналисти с търсене на непосилни обезщетения, затова в нейната страна професионалната гилдия е създала фонд със средства в помощ на пострадалите при подобни случаи.
В последните 10-15 години либералните демокрации отслабват и медийното разнообразие е все по-ограничено, отчете Ейнар Халиен, редактор в норвежка медийна група. Той отбеляза силната конкуренция на социалните медии, както и липсата на желание на потребителите да плащат за съдържание.
Младите хора отбягват традиционните медии и това ги прави по-уязвими, доверието в медиите намалява, олигарси взимат собствеността, добави Халиен. Според него броят на хората, които избягват новините, е опасно висок. По неговите думи журналистиката, която трудно достига до хората, не успява да опровергае политиците, които злоупотребяват с доверието на избирателите.
Директорът на представителството на Европейски съюз за радио и телевизия в Брюксел Вутер Гекир отчете, че годишно в ЕС за местно съдържание в обществените медии се осигуряват 21 млрд. евро и в тези медии работят общо 42 000 служители. Доверието в европейските медии остава високо, но се увеличава фалшивата информация онлайн, наблюдават се кампании срещу демокрацията и за насърчаване на недоверието, при които се използва ИИ, каза той. Според него онлайн платформите не се борят с дезинформацията и фалшивите новини.
/ГГ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина