ОБЗОР

site.btaТръмп обедини Иран с намерението си да преименува втори залив

Тръмп обедини Иран с намерението си да преименува втори залив
Тръмп обедини Иран с намерението си да преименува втори залив
Персийският залив. Изображение: AP

Президентът на САЩ Доналд Тръмп планира да обяви по време на пътуването си до Саудитска Арабия тази седмица, че страната му официално вече ще нарича Персийския залив Арабски залив, предаде Асошиейтед прес, позовавайки се на представители на администрацията в Белия дом. Арабските държави отдавна настояват за промяна на географското наименование на водния басейн, докато Иран изтъква историческите си връзки с него. В допълнение към Саудитска Арабия Тръмп ще посети и Катар и ОАЕ в рамките на обиколка, по време на която ще се опита да се сближи със страните от региона, стремейки се към техните финансови инвестиции в САЩ и подкрепата им по отношение на регионалните конфликти, включително войната между Израел и палестинското движение „Хамас“ в Газа, и ограничаването на иранската ядрена програма.

„Не искам да нараня ничии чувства“, каза Тръмп по време на брифинг в Белия дом, когато беше помолен да коментира новината в АП, че е готов да промени начина, по който Вашингтон се отнася към чувствителната тема за залива. „Ще бъда осведомен по въпроса и ще взема решение“, добави той, цитиран от АФП.

Британският вестник Индепендънт отбелязва, че не за първи път президентът Тръмп преименува географски имена. Така той върна името на най-високия връх в Северна Америка – Маккинли, в щата Аляска, което при предишните администрации на Демократическата партия беше променено с наименованието на местните коренни жители – Денали. По-късното решение на Тръмп да преименува Мексиканския залив на Американски залив предизвика подигравки от мексиканския президент Клаудия Шейнбаум.

Намерението на Тръмп да преименува Персийския залив обаче ще трябва да бъде одобрено от Конгреса, отбелязва Си Ен Ен. Дори някои конгресмени от собствената му Републиканска партия се противопоставят на решението му. „Това е детинщина. Ние сме Съединените американски щати, а не Германия на кайзер Вилхелм или Франция на Наполеон I. Ние сме над всичко това“, заяви конгресменът от щата Небраска Дон Бейкън.

“Ен Би Си Нюз” отбелязва, че почти всички съвременни американски президенти, когато планират първите си големи пътувания в чужбина, дават приоритет на традиционните съюзници на САЩ, като Канада или Великобритания. По време на първия си мандат обаче Тръмп избра Саудитска Арабия за своя първа чуждестранна дестинация и следващата седмица ще направи същото отново, завръщайки се в Рияд за първото си пътуване в чужбина от втория си мандат. Това предполага, че очевидният му интерес да замени Персийския залив с Арабски, е бил внимателно планиран във времето, отбелязва медията.

Списание „Ню Рипъблик“ допълнително контекстуализира регионалните интереси на Тръмп.  „Президентът обмисля преименуването на Персийския залив на Арабски само дни след като семейството му обяви предстоящи сделки в областта на недвижимите имоти на стойност милиарди долари в региона. Тези планове включват голф игрище под бранда на Тръмп в Катар, хотел на Тръмп в Дубай на стойност 1 милиард долара и инвестиция от 2 милиарда долара от фирма от Абу Даби в един от криптовалутните проекти на Тръмп – „Уърлд Либърти Файненшъл Койн“. Семейството му също така разкри през декември, че ще разшири присъствието си в Саудитска Арабия, изграждайки небостъргач „Тръмп Тауър“ в Джеда“, отбелязва авторът на статията Ели Куинлан.

Вестник “Техеран таймс” отбелязва в превод на английски на статия, първоначално излязла в изданието „Джаме Джам“, че този ход е опит на Тръмп да продаде оръжия и да привлече инвестиции от арабски страни, които от години лобират за популяризирането на името „Арабски залив“. „Доналд Тръмп подобно на много потисници ще се изправи пред опозоряване, а Персийският залив, както е наричан от хилядолетия, винаги ще си остане Персийски залив“, отбелязва изданието.

Именуването на този воден басейн е изключително чувствителен въпрос за много иранци, тъй като засяга националната гордост, отбелязва френският “Монд”. Иранци от всички политически среди показаха рядък момент на единство, за да осъдят това потенциално американско решение. Гневът не утихна, когато Тръмп заяви, че все още не е взето окончателно решение относно евентуална промяна на името в официалните американски документи. Президентът на Съединените щати – очакван в Саудитска Арабия, Катар и ОАЕ – заяви, че ще бъде организирана среща по въпроса.

„Иран никога не е възразявал срещу използването на имена като Омански залив, Индийски океан, Арабско или Червено море. Използването на тези имена не предполага принадлежност към конкретна нация, а по-скоро отразява общо уважение към колективното наследство на човечеството“, заяви на профила си в “Екс” външният министър на Иран Абас Арагчи. „Политически мотивираните опити за промяна на историческото име на Персийския залив демонстрират враждебни намерения към Иран и неговия народ и са остро осъждани“, допълни той, като изрази надежда, че „абсурдните слухове около Персийския залив не са нищо повече от дезинформационна кампания от страна на „вечните бойци“, целяща предизвикването на гнева на иранците по цял свят“.

Бившият вицепрезидент по стратегическите въпроси на Иран Мохамад Джавад Зариф предупреди, цитиран от националната информационна агенция ИРНА, че „подобна прищявка“ на САЩ би разгневила всеки патриотичен иранец. „Иранците няма да търпят подобен късоглед комерсиализъм. Използването на измислено име ще разгневи всеки патриотичен иранец независимо от неговата политическа ориентация“, каза той, подчертавайки неотложността от предприемане на незабавни действия, тъй като „утре може да е твърде късно за тази патриотична солидарност“. Агенцията припомня изказване на Зариф, докато беше външен министър на Иран: „Всички знаеха, че приятелството на Тръмп се продава на този, който предложи най-висока цена“.

„Това надхвърля политиката; надхвърля религиозните разделения и идеологии – става въпрос за нацията и нейната история и е докоснало истинския човек“, коментира пред в. “Ню Йорк таймс” историкът Турадж Даряи, директор на Центъра за персийски изследвания в Калифорнийския университет в Ървайн. „Иска ли Тръмп да преговаря с Иран, или иска да му отнеме националната идентичност?“, пита се той, като напомня, че от древни времена иранците наричат своята нация „аб о какх“, което означава „вода и земя“. Двата водни басейна – Персийският залив на юг и Каспийско море на север – са дълбоко преплетени в иранската психика като символи на националната принадлежност.

Ако има нещо, което надхвърля личните вярвания и политика на иранците, това е името на водния басейн, исторически известен като Персийския залив – име, което се превърна в предмет на национална гордост на фона на опитите на някои арабски държави да го преименуват на Арабски залив. Така че не е изненадващо, че иранците реагираха с възмущение след съобщение, че президентът на САЩ Доналд Тръмп е одобрил предложената промяна на името, коментира Радио “Свободна Европа”.   Медията цитира  Абдолрасул Дивсалар, експерт по сигурността и доцент в Католическия университет „Сакро Куоре“ в Милано, според когото ходът би бил „много лошо решение в много лош момент“. Той твърди, че това „със сигурност би имало сериозни негативни последици за ядрените преговори, вероятно би предизвикало неочаквани реакции на Иран“.

Ахмад Зейдабади, базиран в Техеран политолог, написа в “Екс”: „Само заради желанията и капризите на Тръмп Мексиканският залив няма да стане Американски залив, Канада няма да се присъедини към Съединените щати, Гренландия няма да стане владение на Съединените щати, а Персийският залив няма да приеме фалшиво име“.

Дори ирански опозиционни фигури изразиха недоволството си. Реза Пахлави, син на сваления шах на Иран, който подкрепя Тръмп по други въпроси и го насърчава да се откаже от дипломацията с настоящето правителството в Техеран, заяви в социалните мрежи, че „решението да се изопачава историята, ако е вярно, е обида за иранския народ и нашата велика цивилизация“.

Междувременно през 2004 г. Иран забрани излъчването на научнопопулярния канал „Нешънъл джеографик“, защото в една от документалните си поредици използва името „Арабски залив“. Каналът впоследствие призна грешката и се завърна в ефир. През 2010 г. иранците също така заплашват да спрат достъпа до въздушното си пространство на компаниите, в чиито самолети  на електронните табла пише също „Арабски залив“, припомня “Хъфингтън пост.

Руският вестник “Взгляд” отбелязва, че няма нищо изненадващо, че редица държави упорито се придържат към „своите“ географски наименования. Например Японско море се нарича Източно море в Южна Корея и Източнокорейско море в Северна Корея. Не е чудно, че Иран иска историческите му води да бъдат наричани Персийски залив. „Нещо повече, общоприетото име би могло да се превърне в един от аргументите в териториалните спорове за островите, разположени в една или друга акватория. Преименуването не е просто въпрос на имидж. В района на Персийския залив има много спорни острови. Тяхната собственост се оспорва от редица съседни държави (по-специално има конфликт по този въпрос между Иран и ОАЕ) и тези скрити конфликти биха могли да бъдат подклаждани от настоящата политика на САЩ“, отбелязва пред изданието политологът, специалист по международни отношения Елена Супонина.

Британският вестник “Гардиън” коментира, че ако все пак Тръмп преименува Персийския залив на Арабски, то и без това неголемите му шансове да сключи ядрената сделка с Техеран ще се снижат още повече. Ходът предизвика възмущение от страна на иранските лидери и се полагат последни усилия да Тръмп да бъде убеден да се откаже от обидите към Иран насред жизненоважни преговори за бъдещето на иранската ядрена програма. Европейски дипломати, които се опитват да посредничат за споразумение между САЩ и Иран относно ядрената програма, призовават иранското ръководство да остане спокойно въпреки действията на Тръмп, но има опасения, че хардлайнерите в Иран, които се противопоставят по принцип на каквито и да е преговори със САЩ, ще използват жеста на Тръмп като доказателство, че на Вашингтон не може да му се има доверие. „Ако Тръмп продължи да упорства с предложението си, той ще успее да обедини срещу себе си всички иранци, независимо дали са „за“, или „против“ режима, а това ще бъде почти невъзможно постижение“, заяви европейски дипломат, цитиран от изданието.

/ГГ/

Потвърждение

Моля потвърдете купуването на избраната новина

Към 19:58 на 12.05.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация