site.btaНедостигът или излишъкът на вода застрашава близо три четвърти от обектите на световното наследство


Близо три четвърти от около 1200 обекта, включени в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, са застрашени от недостиг или излишък на вода, а понякога и от двете последователно, предупреждава доклад, цитиран от АФП.
Тази тенденция обаче може да бъде забавена или дори обърната, ако се приложат правилните политики на местно ниво - засаждане на дървета, защита на влажните зони, и на национално или международно ниво - признаване на водата като "общо благо" на човечеството, според доклад на Института за световни ресурси (WRI) и ЮНЕСКО.
Общо 73 процента от 1172-та неморски обекта, класифицирани като световно наследство, са изложени на поне един "сериозен риск, свързан с водата" (недостиг на вода спрямо нуждите или "воден стрес" за 40 процента, риск от наводнения от речни разливи за 33 процента), посочва проучването.
Един на всеки пет обекта (21 процента) е изправен пред двоен проблем: твърде много вода едната година и недостатъчно количество на следващата, продължава докладът .
Тенденцията ще се влоши поне в средносрочен план, като 44 процента от обектите ще се сблъскат с висок или много висок воден стрес през 2050 г., в сравнение с 40 процента днес. Най-застрашените райони се намират в Близкия изток, Северна Африка, някои части от Южна Азия и Северен Китай.
Докладът описва подробно ситуацията с четири особено уязвими обекта.
Два от тях са застрашени от недостиг на вода: Ахвар в Южен Ирак - блатисти райони, където има останки от месопотамски градове, и водопадът Виктория (или Моси-Оа-Туня) на границата между Замбия и Зимбабве.
Други два обекта са застрашени от наводнения: археологическият обект Чан Чан в Перу заради засилване на климатичното явление Ел Ниньо и резерватите за мигриращи птици по крайбрежието на Жълто море и Бохайския залив в Китай.
Тези резервати за мигриращи птици в Китай са застрашени както от риска от морски наводнения - подобно на близо 50 други обекта на световното наследство, така и от бързото развитие на човешката строителна дейност.
Китай реагира през 2018 г., като забрани строителните проекти в Бохайския залив - решение, което беше приветствано от групите за защита на околната среда, отбелязва още докладът.
Властите в Перу миналия месец се отказаха от план, намаляващ площта на резервата с геоглифите в платото Наска.
/ВБ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина