site.btaКонституционният съд на Литва отмени закон, позволяващ задържането на мигранти до шест месеца


Конституционният съд на Литва днес отмени като противоконституционен закон от 2021 г., който позволява на властите да държат всеки влязъл незаконно на нейна територия мигрант затворен в продължение на месеци, предаде Ройтерс.
Парламентът прие този закон през юли 2021 г., за да направи възможно задържането на всички мигранти без документи за период до шест месеца и да се ограничи правото им да обжалват мярката.
Правителството искаше да спре по този начин влизането в страната на големи групи мигранти от Беларус, но новото законодателство предизвика възмущение сред редица хуманитарни организации.
Министър-председателката Ингрида Шимоните заяви, че мярката ще попречи на незаконните мигранти да продължат към по-богатите западни страни от ЕС.
В решението на Конституционния съд се посочва, че депутатите са имали право да приемат закон за задържането на мигранти с оглед на нарастващия им брой. Нарушението на основния закон е в наложената забрана за разглеждане поотделно на случая на всеки един мигрант, както и в отнемането на правото за обжалване на задържането в съда.
Според съдията по делото депутатите са ограничили "правото на свобода в по-голяма степен от необходимото".
Днешното решение на литовския Конституционен съд беше свързано с жалба на иракски мигрант, който между 2021 и 2022 година е бил задържан за шест месеца. Жалбата му е била отхвърлена от съдилищата на по-долна инстанция.
През 2021 г. над 4000 мигранти влязоха в Литва от Беларус. Повечето от тях бяха иракски граждани.
От август същата година литовското правителство започна да връща всички мигранти още на границата, а през април тази година парламентът узакони тази практика, без да се съобразява с опасенията на правозащитни организации.
/ВС/
news.modal.header
news.modal.text