site.btaПолша ще получи 44 милиарда евро от европейски финансов инструмент за отбрана
Полша ще получи 44 милиарда евро от финансовия инструмент на ЕС „Мерки за сигурността на Европа“ (SAFE) за подобряване на военните си способности, заяви днес премиерът на страната Доналд Туск, цитиран от Ройтерс.
Инструментът SAFE ще предостави до 150 млрд. евро под формата на изгодни заеми на държавите членки на ЕС, които желаят финансова помощ за инвестиции в отбранителни способности.
Туск заяви по време на правителствено заседание, че някои от средствата ще бъдат разпределени за закупуването на дронове за инициативата "Източен щит", която има за цел защитата на източните граници на ЕС от Русия и Беларус.
Средствата от финансовия инструмент също ще бъдат използвани за космически проекти, за развитието на изкуствения интелект в областта на отбраната, военното оборудване, граничните сили и полицията, както и за програмата "SAFE Baltic", уточни Туск.
Програмата "SAFE Baltic" разширява дейностите, които полските военноморски и гранични сили могат да извършват в района на чувствителното от геополитическа гледна точка Балтийско море.
"Благодарение на нашите усилия, чрез инструмента SAFE ще можем да финансираме изграждането на пътища и железници, които са пряко свързани със сигурността на полската държава", добави полският премиер.
Същевременно, вицепремиерът Владислав Кошиняк-Камиш уточни, че Полша е решила да сключи споразумение с Швеция за доставката на три подводници "Орка". Според неговите думи споразумението на стойност няколко милиарда долара е ключов елемент от усилията на Варшава да укрепи отбраната си в Балтийско море.
Варшава засилва инвестициите във въоръжените си сили от началото на руската инвазия в Украйна през 2022 г., а споразумението за закупуване на подводници "Орка" е може би най-значителното от поредицата договорени военни придобивки, отбелязва Ройтерс.
Според Кошиняк-Камиш "Швеция е представила най-доброто предложение по отношение на всички критерии, в това число време за доставка и операционни способности, особено в Балтийско море". Министърът се надява споразумението с шведската компания "Сааб" да бъде сключено не по-късно от второто тримесечие на 2026 г.
Полша, която е силен поддръжник на съседна Украйна в усилията ѝ да отблъсне нахлуващите руски сили, отделя по-голяма част от своя БВП за отбрана, от всяка друга държава от НАТО, напомня Ройтерс.
/ДИ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина