site.btaПо целия свят хора работят заедно, за да разширят и улеснят достъпа до културното наследство, каза проф. Весела Цакова


По целия свят хора работят заедно, за да разширят и улеснят достъпа до културното наследство. Това каза проф. Весела Цакова от Института по физикохимия към БАН на научната конференция „Културното наследство в дигиталната ера“ днес в зала „Акад. Иван Гешов“ в Българската академия на науките (БАН).
Тя посочи примери като Цифровата библиотека на Америка, както и български подходи като Цифровата библиотека на Софийския университет и Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“.
По думите й ние всички сме в една дигитална реалност, в която информацията е все по-свързана чрез цифровите технологии и телекомуникации. Но тя не трябва да бъде достъпна само за технически експерти или специалисти – това не е целта. Целта е да служи на образованието, на преподаването.
„Целта на дигиталното културно съдържание е да се превърне в част от националната памет – да бъде по-достъпно, по-инклузивно и широко използваемо. То подпомага научните изследвания и предоставя ценни ресурси за професионалисти в области като история, изкуствознание, технологии, културология и идеология. Платформи, ресурси и нови технологии преминават отвъд граници и създават нови методи за анализ и комуникация на културното съдържание“, каза още тя.
Тя представи презентация на тема „Информат - изследователска инфраструктура в подкрепа на науката, технологиите и запазването на културното наследство“. В нея проф. Цакова подчерта важността на междуинституционалното сътрудничество, дигитализацията и научните изследвания за съхранението на културното наследство.
Тя подчерта, че чрез модерни технологии и съвместни усилия се изграждат нови модели за опазване и представяне на културната памет. Проф. Цакова отбеляза, че в последните осем години организацията е реализирала множество проекти с международно финансиране, включително шест мащабни програми и е постигнат напредък в създаването на устойчиви образователни и научни платформи, които включват участници от различни континенти.
Както БТА писа, сесиите на конференцията са посветени на културното наследство като онлайн ресурс и на миналото, настоящето и бъдещето на енциклопедиите. Сред участниците в дискусиите са Хари Фервайен, генерален директор на Фондация Europeana, генералният директор на Българската телеграфна агенция (БТА) Кирил Вълчев, който ще представи дигитализацията на архивите на БТА, учени от ИБЦТ-БАН, от Института по физикохимия, от Националния археологически институт с музей на БАН, от Софийския университет. Модератори на дискусиите ще бъдат проф. Румяна Прешленова, директор на ИБЦТ-БАН, и Весела Цакова от Института по физикохимия на БАН. Конференцията се свиква в изпълнение на Национална пътна карта за научна инфраструктура ИНФРАМАТ, с финансовата подкрепа на Министерството на образованието и науката, съобщиха от ИБЦТ-БАН.
/ВБ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина