site.btaНови три обекта бяха приети в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО в първата част на програмата на Комитета
Обекти в Корея, Таджикистан и Виетнам, предложени за вписване в Списъка на световното наследство, бяха разгледани в първата част от програмата днес на 47-ата сесия на Комитета, председателствана от България, видя репортер на БТА.
Обектът на Република Корея „Петроглифи по поречието на Бангучеон“ е разположен по протежение на река Бангучеон, на югоизточното крайбрежие на Република Корея, и обхваща около три километра в скалист район. Включва два значими обекта на скално изкуство: петроглифите в Daegok-ri и Cheonjeon-ri. Паната съдържат гъста концентрация от гравюри, създавани от поколения художници между 5000 г. пр.н.е. и IX век. Издълбани с каменни и метални инструменти, изображенията представят широк спектър от фигури и отразяват както праисторически, така и по-нови форми на изкуство, отбелязват в сайта на ЮНЕСКО.
Обектът „Древен Хуттал“ в Таджикистан е средновековно царство, разположено между реките Пандж и Вахш и подножието на Памир. В сайта на ЮНЕСКО пише, че обектът включва десет археологически обекта и един паметник, свидетелстващи за ролята му в търговията по Пътя на коприната между VII и XVI век. Хуттал е бил важен център за културен, религиозен и технологичен обмен, изнасяйки ценни стоки като сол, злато, сребро и коне. Разнообразните му останки – будистки храмове, дворци, селища, производствени обекти и кервансараи – подчертават стратегическото му значение и оживените контакти със съседни цивилизации.
Комплекс от паметници и пейзажи Yen Tu – Vinh Nghiem – Con Son – Kiep Bac във Виетнам обхваща 20 обекта, разположени сред гористи планини, равнини и речни долини. Централно място заема планинската верига Йен Ту – седалище на династията Трън (XIII–XIV в.) и люлка на виетнамската дзен традиция Трук Лам, оформила духовния облик на царството Дай Виет. Комплексът включва пагоди, храмове, светилища и археологически останки, свързани с религиозни и исторически личности. Благодарение на благоприятното си географско положение, районът остава значим поклоннически център до днес, посочват от екипа на ЮНЕСКО.
След почивката Комитетът продължи с предложенията за обекти в Франция, Германия, Гърция, Турция, Франция, Германия, Гърция, Турция, Русия, Италия, Мексико, Ямайка, Панама.
Както БТА писа, 47-ата сесия на Комитета за световното наследство на ЮНЕСКО, председателствана от България, ще продължи до 16 юли в централата на ЮНЕСКО в Париж. В рамките на сесията България ще представи културни и природни елементи от своето наследство. На тазгодишната сесия Комитетът ще разгледа предложенията за 30 нови обекта за вписване и разширяване на два, които вече са в списъка, както и ще направи преглед на състоянието на опазване на 248 обекта, които вече са вписани в Списъка на световното наследство.
Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) е създадена на 16 ноември 1945 г. България става член на 17 май 1956 г., а същата година е създадена и Националната комисия за ЮНЕСКО. Комисията координира дейности между българските институции и ЮНЕСКО.
Комитетът за световно наследство е един от двата органа, управляващи Конвенцията за опазване на световното културно и природно наследство. Той е съставен от представители на 21 държави, избрани от 196-те държави - страни по Конвенцията.
(Следва)
/ВБ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина