site.btaКредитните условия в България са непостоянни, според проучване на ЕИБ


Кредитните условия в България са непостоянни - търсенето на кредити се е увеличило през последните шест месеца, но предлагането рязко се е влошило. Очаква се търсенето да продължи да се подобрява, докато предлагането може да се върне към по-неутрална позиция.
Това е извод от проучване на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) на банковото кредитиране в Централна, Източна и Югоизточна Европа, в частта за България, публикувано на страницата на институцията.
Проучването е направено през първата половина на годината. То се провежда два пъти годишно от ЕИБ и обхваща около 15 международни банкови групи и 85 местни дъщерни дружества или независими местни банки. Заедно те представляват над 50 процента от банковите активи в повечето страни от региона на Централна и Източна Европа и Югоизточна Европа.
В проучването за България се посочва, че всички международни банкови групи оценяват пазарния потенциал на своите български операции като "среден" или "висок". Всички респонденти виждат рентабилността от българските си операции като "равна" или "по-висока" от тази на групово ниво.
По отношение на търсенето на кредити проучването отчита, че у нас то се е увеличило след продължително забавяне и е в съответствие с развитието в региона. Посочва се, че търсенето се движи от сектора на домакинствата. Посочва се, че това подобрение вероятно ще продължи през следващите шест месеца.
Условията на предлагане на кредити, които показват готовността на банките да отпускат кредити на своите клиенти, се влошиха рязко през последните шест месеца поради затягане в ипотечния сегмент и големите корпорации, като въпреки това се очаква условията на предлагане да се върнат към по-неутрална позиция през следващите шест месеца, според проучването.
Относно достъпа до финансиране проучването отчита, че в България той се подобрява и се очаква да продължи да положителната тенденция през следващите шест месеца.
Съотношението на необслужвани кредити е стабилно във всички сегменти през последните шест месеца, но се очаква да се влоши през следващия период, според проучването.
Банковите групи от Централна, Източна и Югоизточна Европа считат пазарния потенциал на България за среден (25 процента) или висок (75 процента), показват данните. Отчита се, че рентабилността остава висока в сравнение с банката майка, а пазарното позициониране на всички дъщерни дружества е или задоволително, или оптимално.
По отношение на банковото кредитиране на ниво местна банка/дъщерно дружество проучването показва, че търсенето на кредити се е увеличило и се очаква да продължи да се подобрява през следващите шест месеца, в съответствие с останалата част от региона. Търсенето на кредити се движи от малките и средни предприятия (МСП) и ритейл сектора. Очаква се тези два сегмента да подкрепят търсенето на кредити през следващите шест месеца. Потребителското доверие е основният положителен фактор за търсенето на кредити и се очаква да остане така, се отчита в проучването.
Предлагането на кредити се влоши рязко през последните шест месеца, но банките очакват бързо обръщане на тенденцията през следващото шестмесечие. Условията на предлагането за покупка на жилища и големи корпорации са причината за спада, се отбелязва в проучването.
Промените в местни наредби, пазара и перспективите са повлияли негативно на условията на предлагане. Очаква се перспективите за глобалния пазар да допринесат за този негативен ефект през следващите шест месеца, се отбелязва в проучването.
Отчита се още, че качеството на кредитите остава стабилно, но се очаква да се влоши поради развитието в корпоративния сегмент.
Условията за финансиране се подобриха и се очаква да продължат да се подобряват, следвайки многогодишна тенденция. Както корпоративното, така и индивидуалното финансиране допринасят за тази тенденция, е друг извод в проучването.
/ЕС/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина