site.btaС промени в еврорегламент се разрешава предоставянето на достъп до частни бази данни за производството на официална статистика, съобщи НСИ
В Официалния вестник на Европейския съюз са публикувани изменения в Регламент (ЕО) № 223/2009, уреждащ разработването, изготвянето и разпространението на официалната статистика на ЕС, съобщи Националният статистически институт (НСИ).
Съгласно измененията в регламента се подобрява достъпът на националните статистически институции до административни източници. За първи път се разрешава предоставянето на достъп до частни бази данни за производството на официална статистика, като същевременно се гарантира конфиденциалността на чувствителната информация.
Промените включват и насърчаване на обмена на данни между статистиките на държавите членки на ЕС, превръщането на иновативната и експерименталната статистика в неизменна част от основната им дейност, както и възможности за националните статистически институти да поемат нови роли и задачи в националните рамки за управление на данните.
Актуализираният европейски закон за статистиката ще отвори нова глава за статистическото бъдеще на Европа - ще доведе до значително подобрение в събирането и обмена на данни в ЕС. Статистически служби в партньорство с Евростат ще могат да отговорят на нарастващото търсене на по-подробна и навременна европейска официална статистика и да реагират по-ефективно на възникващите нужди от информация, особено по време на кризи, посочват от националната ни статистика.
Регламентът влиза в сила 20 дни след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз. Промените станаха факт на 5 ноември, когато Съветът на Европейския съюз ги прие окончателно след гласуването им от Европейския парламент, напомнят от НСИ.
В интервю за БТА през октомври 2023 г. председателят на Националния статистически институт доц. д-р Атанас Атанасов изтъкна, че съвременната статистика трябва да използва както повече административни източници, така също да върви и към използване на информация от така наречените частни държатели на данни - фирми, които разполагат с информация, която може да се използват за нуждите на статистиката. Такива нови източници на данни са например електроразпределителните дружества, мобилните оператори, посочи тогава Атанасов.
През октомври тази година, отново в интервю за БТА, председателят на НСИ съобщи, че от началото на годината се получават данни от четирите от най-големите вериги магазини. "Информацията, която ни предоставят, е представителна за цените на стоките и потреблението на национално ниво. Амбицията ни е да увеличим броя на веригите и да се премине на по-детайлно, регионално ниво. Разбира се, тук идват предизвикателствата пред наличието на толкова подробни данни. Мисля, че вървим в правилната посока, но смятаме, че ще ни е необходимо съдействието и на самите частни държатели на данни", каза тогава председателят на НСИ. Той отбеляза още, че с влизането на изменението на Регламент 223 за европейската статистика през тази есен, НСИ ще има повече възможности да получава данни и информация от юридически лица в различни икономически сфери. В този смисъл, разширяването на достъпа до данни, например, до вериги само с регионално значение, би ни дал по-голяма увереност, че експерименталната статистика по отношение на регионалната инфлация може да се превърне в част от редовния производствен процес, каза тогава Атанас Атанасов.
/ВЙ/
news.modal.header
news.modal.text