site.bta Разглеждаме възможността български компании да участват в Транскаспийския транспортен коридор, каза посланикът на Казахстан Виктор Темирбаев


Сега разглеждаме възможността първоначално на български компании, в последствие и на България като държава, да участват в Транскаспийския или Средния транспортен коридор. Това каза посланикът на Казахстан у нас Виктор Темирбаев на кръгла маса в Института за икономически изследвания при БАН, в рамките на която представи резултатите от "Международен форум Астана", състоял се на 8-9 юни т.г. в казахстанската столица Астана.
Ние разглеждане привлекателното разположение на страната не само заради доставките през пристанище Бургас, но и за увеличаване на пропускателната способност през българо-турската граница с наземен транспорт, каза посланикът. Искаме да предложим на българската страна да разгледа възможността за участие на други български компании непосредствено в Средния коридор, каза още той.
Транскаспийският транспортен маршрут или т.нар. Среден коридор преминава от Китай през Каспийско море и Кавказ до Европа, заобикаляйки Русия.
На форума в Астана президентът на Казахстан Касъм Жомарт-Токаев каза, че Средният коридор, свързващ Китай с Европейския съюз, отваря нови възможности за търговия и инвестиции. Този маршрут почти ще намали наполовина времето, необходимо за транспортиране на стоки през Индийския океан, посочи той.
Средният коридор работи, но може би не в тези обеми, които бихме искали, каза посланик Виктор Темирбаев като посочи, че миналата година товарооборотът през коридора се е увеличил 2,5 пъти. Говорейки за Асоциацията на Транскаспийския международен транспортен маршрут, централата, на която се намира в Астана, посланикът посочи, че се проучва въпросът за български логистични компании, които осъществяват железопътен и автотранспорт, също да станат част от механизма за Средния коридор.
Към днешна дата считаме, че инвестициите за увеличаване пропускателната способност на коридора и за инфраструктурата са приблизително около 18 млрд долара, посочи посланикът като отбеляза, че за целта ще бъдат привлечени и средства от международни организации. Работи се за разширяване на пропускателните способности през морските пристанища, добави той.
Главната задача на Средния коридор не е да работи в условия на геополитическо напрежение. Независимо от ситуацията в Украйна, главната задача на Средния коридор е през цялото време да работи, при това в големи мащаби, каза посланикът на Казахстан.
Относно двустранното сътрудничество между България и Казахстан Виктор Темирбаев каза, че предстои пето заседание на междуправителствената икономическа комисия между двете страни, което трябва да се проведе в София. Според него това ще бъде добър повод да бъде направен преглед и да се очертаят перспективите за търговско-икономическото сътрудничество между двете страни, както и да се очертаят нови сфери на сътрудничество.
БТА припомня, че първото издание на "Международен форум Астана" се проведе на 8 и 9 юни в столицата на Казахстан по темата "Преодоляване на предизвикателствата чрез диалог: по пътя на сътрудничеството, развитието и напредъка". Форумът е наследник на "Икономически форум Астана", който за последно се състоя през 2019 г., преди началото на пандемията от Ковид-19. Форумът беше открит от президента на Казахстан Касъм-Жомарт Токаев, като организаторите заявиха, че целта на срещата е да обедини усилията на световната общност в търсене на консолидирани отговори на безпрецедентните предизвикателства, свързани с нарастващото геополитическо напрежение и кардиналната трансформация на традиционните модели на междудържавно сътрудничество.
В рамките на форума беше подписан Меморандум за сътрудничество между Българската академия на науките (БАН) и Националната академия на науките на Казахстан.
Журналистът от БТА Спас Стамболски, който отрази форума в Астана, отбеляза на кръглата маса днес в София важността от развитие на икономическите връзки между Европа и Централна Азия, работата по Средния коридор, както и постигнатото от Казахстан по отношение на дигитализация в страната.
/СС/
news.modal.header
news.modal.text